-f -r;r *jgg] namelijk niet eens met de trainers die zeggen dat ze zo weinig invloed hebben op het eindresultaat. De invloed loopt van nul tot veertig procent. Iemand als Van Gaal zit in mijn ogen op dat maximum. Haan schat ik in op dertig procent, Stevens op vijfendertig. Mezelf? Ik hoop veertig.' In de contractbesprekingen is Adriaanse ook te verstaan gegeven dat het verboden is om volgens het kerstboomsysteem te spelen. Willem II speelt namelijk ook volgens een bepaalde traditie. Adriaanse: 'Ik was het gelijk met ze eens. Bij Willem II moet ik weer iets nieuws bedenken, hoewel ik op de traditionele stijl een variant kan bedenken die dicht in de buurt komt van het kerstboomsysteem.' Toekomst De toekomst van Ajax ziet er niet zo heel erg zonnig uit, volgens Adriaanse. De nieuwe trainer krijgt het moeilijk. Adriaanse: 'Olsen moet een man opvolgen die niet op te volgen is. Hij heeft nog het geluk dat het met Ajax dit jaar niet goed is gegaan. Daardoor zijn de verwachtingen misschien iets minder hooggespannen. Stel je voor dat hij dit jaar al de leiding had gehad en hij had dezelfde resultaten gehaald die nu onder Van Gaal zijn gehaald. Hij had het einde van het seizoen niet gehaald, volgens mij. Het idee om de opvolger van Olsen ook alvast bij de technische staf te betrekken is op zich niet verkeerd. Een doel van de Ajax-opleiding is ook om zelf trainers verder te scholen. Maar of Wouters de juiste man is, moet blijken. Hij is duidelijk niet gekozen op basis van zijn trainerskwaliteiten, want die zijn nog helemaal niet bekend. Het heeft waarschijnlijk te maken met de cult die in Utrecht is ontstaan rond het zogenaamde koningskoppel Spelbos/Wouters. Eerlijk gezegd begrijp ik die cult niet. De tribunes zitten vol bij FC Utrecht. Dat is prachtig, net als het enthousiasme van die mensen. Met de feitelijke prestaties kan het weinig te maken hebben. Wouters komt nu naar Ajax om Olsen op termijn op te volgen. Misschien is dat een heel goede keuze, maar eigenlijk weet niemand dat. Wouters is pas heel kort bezig en weet van het trainersvak nog maar heel weinig. Eerlijk gezegd hou ik mijn hart vast voor de constructie die men nu bij Ajax bedacht heeft. Wouters moet worden opgeleid tot Ajax-trainer. Hoe men dat in de praktijk ziet, is mij niet helemaal duidelijk. Wie gaat hem dan hier opleiden. Olsen en Heini Otto zitten bij het eerste en kunnen Wouters door de trainingstijden niet echt aan het werk zien. Mijn opvolger Hans Westerhof zal er ook weinig tijd voor hebben. Ik ben bang dat Wouters niet wordt opgeleid, maar gewoon in het diepe wordt gegooid. Bovendien krijgt Wouters ook te maken met het dilemma dat ik ook steeds meer ben tegengekomen in mijn periode hier bij Ajax. Het tweede hinkt op twee gedachten. Enerzijds hoort het nog bij de opleiding, maar anderzijds hoort het formeel tot het betaald voetbal. In mijn visie zou het beter zijn om dat om te draaien. Nu is het namelijk zo dat spelers die verder moeten rijpen van junior naar eerste elftal, plaats moeten maken voor spelers van de A-selectie die bij het eerste vijfenveertig minuten of minder hebben gespeeld. Bovendien moeten ze in hun veldpositie wijken voor de eerste- elftalspelers. Ie krijgt de rare situatie dat je grootste talenten het minste spelen. Ik heb gezien dat dat de ontwikkeling van jonge spelers in de weg kan zitten. Daarom vind ik dat het tweede onder de opleiding moet vallen. Bij Willem II gaat dat gebeuren. Eigenlijk zou er een professionele technische man aan het kader moeten worden toegevoegd. Hij zou zich met dit soort kwesties bezig kunnen houden en met ander beleid dat meer over de lange termijn gaat. Ook transfers zouden door hem moeten worden gewogen. Kortom, de structuur is sinds '92 aanmerkelijk verbeterd, maar ideaal is het nog niet. En zo zal er altijd iets voor verbetering vatbaar blijven. Ik zal het van een afstand blijven volgen. Nog een paar weken en dan zit mijn werk erop. Ik ben tevreden over wat ik heb bereikt en ik denk Ajax ook. Mijn succes zal later nog blijken. Als er dan weer zogenaamd een blik wordt opengetrokken zullen mijn ouders het vanaf de bejaardentribune zien, net als mijn schoonouders. Zij zijn voor altijd Ajax- supporter. Net als ik, maar ik zal niet meer elke wedstrijd kunnen zien. En niet meer ieder debuut van een Ajax-talent dat bij mij in de opleiding heeft gezeten. Ik verheug me op hun toekomst. Die van mij ligt elders.' 1 AO A A V AA A A 7 I M T I I I Ml A or»-7

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 148