fingerspitzengefiihl ook een geraamte van analytische instrumenten gekomen om de ontwikkeling van talentje naar basisspeler van Ajax 1 te begeleiden. Dat is mijn verdienste. Met wat ik heb gecreëerd kan men zo verder.' Kroonprins Adriaanse was een naam die voorkwam in de ludieke quizjes die her en der werden georganiseerd waarbij men kon gokken op de opvolger van Van Gaal. Hij werd het niet en volgens sommigen is dat de werkelijke reden van het vertrek van de directeur opleidingen. Volgens de man in kwestie niet. 'Mijn beslissing om weg te gaan als directeur opleidingen had ik daarvoor al genomen,' stelt Adriaanse. 'Wat niet wegneemt dat ik wel enigszins teleurgesteld was, toen het bestuur mij niet vroeg. Er is een zwaargewicht nodig als opvolger van wat in mijn ogen de beste trainer ter wereld is. Zo'n zwaargewicht was Cruijff geweest, maar de man die zichzelf oer- Ajacied noemt, ging de verantwoordelijkheid uit de weg. Vervolgens heeft het bestuur er vier maanden over gedaan om een ander te vinden. In Nederland was er niemand van voldoende niveau, vond men. Dat klopt ook wel. Er is geen werkelijke kroonprins, of het moest Martin Jol zijn, maar voor hem is het misschien nog een beetje te vroeg. Ik vond het nogal voor de hand liggen dat het bestuur mij zou vragen. Ik heb niet gesolliciteerd. Dat heb ik van mijn leven nog nooit gedaan, dus waarom nu wel? Ik weet van mezelf dat ik het zou kunnen. Ik kan de El van Ajax trainen, maar ook het eerste. Ik weet alles van Ajax, weet hoe de club speelt en hoe de club in elkaar zit. Wat was er logischer geweest dan dat ik het had overgenomen? Ik heb het bestuur er niet naar gevraagd, maar er zijn maar twee mogelijke redenen. Eén: men vindt mij niet goed genoeg. Twee: men vond dat ik op de juiste plek zat, was tevreden en hoopte mij daar te behouden. Waarschijnlijk was het een combinatie van die twee.' Opmerkelijk gegeven is dat het bestuur ten tijde van de zoektocht naar een nieuwe directeur betaald voetbal niet op de hoogte was van het voornemen van de directeur opleidingen om te stoppen. Zo bezien heeft Adriaanse een van de twee mogelijke redenen aan zichzelf te wijten. Adriaanse ziet het anders. 'Als iets zo voor de hand ligt, hoef ik mensen die zeer wel op hun taak berekend zijn toch niet op het idee te brengen? Ik weet nog heel goed wat het bestuur me te verstaan heeft gegeven toen het me aannam als directeur opleidingen. 'Weet dat je door deze functie te gaan bekleden nooit directeur betaald voetbal kan worden.' Daar was ik het ook hartstochtelijk mee eens. Het is ook nooit mijn motivatie geweest om naar Ajax te komen. Maar ik vind anderzijds dat, als de situatie erom vraagt, je in overleg van je oorspronkelijke beleid moet kunnen afwijken.' De toekomstig trainer van Willem II vindt niet dat er wat te zeggen valt voor het gekozen beleid, met het oog op de precedentwerking die zou uitgaan van het tegen het voornemen in laten doorschuiven van de directeur opleidingen naar de positie van directeur betaald voetbal. Hij is het niet eens met de stelling dat bij de opvolger van Adriaanse de indruk zou kunnen ontstaan dat de oekaze geen geldingskracht zou hebben, waardoor de verlokkingen van het achterland toch een rol gaan spelen. 'Je moet dezelfde afspraken maken,' meent Adriaanse. 'En je moet duidelijk maken dat het je ernst is. Maar je moet nooit vasthouden aan beleid als je daarmee meer schade oploopt dan je er profijt van hebt... Ach, het is jammer dat het zo gegaan is, maar ik verwijt niemand wat. Ik ben absoluut niet gefrustreerd. Ik weet dat ik bij Willem II heel goed op mijn plek ben en ik heb er heel erg veel zin in om daar aan de slag te gaan. Ik moet gewoon accepteren dat ik voor de top - Ajax, Feyenoord, PSV of Zeist - waarschijnlijk te weinig diplomaat ben. Ik heb karakter en durf te allen tijde voor mijn mening uit te komen. Soms zit je daarmee je eigen maatschappelijke vooruitgang in de weg, maar ik streef een ander soort vooruitgang na. De ontwikkeling als mens gaat bij mij boven alles.' Socialisme Adriaanse voelt zich nog altijd een socialist in hart en nieren. Hij vindt dat de sterken zich moeten inspannen voor de zwakkeren. Adriaanse: 'In tegenstelling tot de meeste voetballers die doordat ze veel verdienen WD zijn gaan stemmen, kleur ik op verkiezingsdagen nog altijd uit volle overtuiging een PvdA-vakje rood. In de voetballerij lijkt solidariteit, een kernbegrip van het socialisme, ver te zoeken. Het is een wereld waarin iedereen bijna uitsluitend zijn eigen geluk nastreeft. Het leuke is dat je in een teamsport je eigen geluk het beste dient door ervoor te zorgen dat je teamgenoten ook optimaal presteren. De solidariteit wordt zodoende automatisch aanvaard. De sterken moeten met hun kracht de zwakte van de zwakkeren opvangen. Goed voetbal is socialisme. Niet dat ik hier bij Ajax linkse pamfletten in de studiebegeleiding heb

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 143