Daar is alles op gericht en daar doen we dus ook alles aan. Ik zou kunnen zeggen: als Kluivert en Seedorf niet mijn verdienste waren, zijn de spelers - van dezelfde generatie - die doorkomen en volgens Cruijff het niveau missen ook niet mij aan te rekenen. Maar dat vind ik flauw. Ik heb me altijd verantwoordelijk gevoeld voor de spelers die vanuit de jeugd naar de A- selectie gingen. Ajax heeft de beste voetballers. Dat is altijd zo geweest en dat zal altijd zo blijven. De opleiding staat als een huis. Misschien dat er nu ook elders goede jeugdvoetballers lopen, maar ik heb me altijd gehouden aan het herenakkoord dat de BVO's met elkaar hebben gesloten. We halen geen spelers bij elkaar weg. Dat was in de tijd van Cruijff en Bruins Slot wel anders. Frank en Ronald de Boer speelden bij de Zuaven (checken) en kwamen bij mij op de voetbalschool van AZ. Vervolgens werden ze naar Ajax gehaald. Ik heb aan de methode van spelers roven nooit willen meedoen. Dat het gevolg is dat er sommige talenten niet bij Ajax terecht komen, is een prijs die ik er graag voor over heb. Het heeft met fatsoen te maken.' Structuur De beslissing om Ajax te verlaten kwam enigszins als een verrassing. Niet voor Adriaanse zelf, die voor zichzelf al vroeg in het seizoen de knoop had doorgehakt. Adriaanse: 'Toen ik tot de conclusie kwam dat ik alles had gedaan wat ik kon en wilde doen om de opleiding te verbeteren, was de logische gevolgtrekking dat ik op zoek moest naar een nieuwe uitdaging, zoals dat heet. Ik had hier tot mijn pensioen kunnen blijven zitten, maar dan had ik me toch overbodig gevoeld. Ik wil scheppen, niet onderhouden.' Op de vraag wat zijn belangrijkste toevoeging is aan de Ajax-opleiding, blijft het opvallend lang stil. Adriaanse zoekt naar het juiste antwoord en lijkt het in eerste instantie niet te kunnen vinden. Het is echter eerder het overschot aan mogelijke antwoorden dan het gebrek eraan dat hem doet twijfelen. Adriaanse: 'Vorige zomer heb ik eens op een rijtje gezet met welke nieuwe dingen ik ben gestart. Het paste niet op een A4-tje. Ik zou een van mijn vindingen kunnen noemen als de voetbalspeeltuin; ik zou kunnen kiezen voor de reorganisatie van de personele bezetting die ik heb doorgevoerd; de uitbreiding van het scoutingsapparaat; het inzetten van aerobics als trainingsonderdeel of de invoering van het begrip TIPS, Techniek Intelligentie Persoonlijkheid Snelheid, als graadmeter voor voetbalkwaliteit. Maar als je mij dwingt iets als belangrijkste toevoeging te kwalificeren, denk ik dat ik iets breders moet noemen.' Voor Adriaanse verder gaat, staat hij op en loopt langs de verschillende kasten om met een trefzekere greep mappen, brochures, papers, rapporten en statistieken te voorschijn te halen. 'Kijk maar naar wat daar op tafel ligt,' vervolgt hij trots. 'Ik heb me vanaf het begin ten doel gesteld de opleiding te structureren. Niet dat er daarvoor maar een beetje uit de losse pols werd aangerotzooid. Maar er stond helemaal niets op papier. Wat zijn de disciplinaire regels van de Ajax-opleiding? Er waren ideeën over, maar het was nergens nauwkeurig geformuleerd. Hoe beoordeel je je eigen spelers? Een goede voetballer herken je zo, dacht men. Als je met gedetailleerde scoutingsrapporten werkt, die je heel precies invult, iedere wedstrijd weer, kan je aan het eind van het seizoen de uiteenlopende subjectieve meningen van de beoordelaars staven met cijfers en scores. Je kunt zien welk verloop er zat in de prestaties van ieder individu. Je kunt achteraf op zoek naar oorzaken van verval. Rn zo is er naast het AJAX MAGAZINE JUNI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 141