Foto's: Louis van de Vuurst Heini Otto wordt volgend seizoen assistent van Morten Olsen. André Kraan, die binnenkort afscheid neemt als bestuurslid, kwijt zich van een van zijn bestuurlijke taken. Tijdens het Ajax- toernooi op de Toekomst - het voormalige Hans Kok- toernooi - reikt hij de prijzen uit. deed deze ervaring al eerder op en die trend zette zich thans onverminderd voort. Om allerlei redenen en zeker niet alleen vanwege financiële motieven liggen de belangen van de spelers niet altijd bij Ajax maar steeds vaker in het buitenland, waar niet alleen een grotere zak geld ligt te wachten maar ook het voetbal anders wordt beleefd en gewaardeerd. De club kan en wil financieel niet concurreren met de collega's in Italië, Spanje of Engeland, maar ook de entourage aldaar is anders. Ajax heeft een mooie Arena waar bij iedere thuiswedstrijd achtenveertig mensen aanwezig zijn. De club betaalt bovendien geen kinderachtige salarissen en toch ziet de clubleiding het gebeuren dat er inmiddels in de afgelopen jaren zo ongeveer een elftal Ajax-spelers naar Italië en elders is vertrokken. Wie houdt ze tegen? Natuurlijk probeert Ajax er van alles aan te doen want dit verschijnsel baart de club grote zorgen en zeker penningmeester Van Os, die als eerste in onze vereniging met de hele financiële ontwikkeling van het voetbal te maken heeft. Het afsluiten van contracten is tegenwoordig geen sinecure meer. Je moet als club heel wat te bieden hebben willen de talenten nog komen. Ajax werkt daar hard aan en hoopt met bijvoorbeeld de oprichting van Portretrecht BV iets extra's aan de spelers te bieden. Portretrecht BV is een instantie waar mensen terecht kunnen die op het commerciële vlak iets met een speler van Ajax willen doen. Ajax behartigt in deze volledig de belangen van de speler en zorgt ervoor dat de opbrengsten daarvan via een verdeelsleutel grotendeels bij de speler terechtkomen en dus als extra bron van inkomsten fungeren. Arie van Os zegt daarover in VI: 'Het wordt steeds moeilijker de concurrentie het hoofd te bieden. De cultuur is zo geworden dat de uitstraling van Ajax alleen niet meer voldoende is. Vandaar dat we via de Portretrecht BV hopen de spelers van Ajax weer wat extra's te offreren, naast het vele overigens dat Ajax al te bieden heeft.' Nieuwe namen Gelukkig dat er dan toch spelers zijn die graag bij Ajax komen spelen. Zij worden aangetrokken voor de breedte maar ook voor de toekomst, zoals ooit spelers als Litmanen, Kanu en Finidi bij Ajax zijn binnen komen lopen. Ajax contracteerde de van FC Groningen afkomstige Dean Gorré al eerder. Onlangs kwam daar Gerald Sibon (23) bij. 'Het is een droom voor iedere voetballer om bij Ajax te spelen,' liet de Roda-speler weten. Dat vond ook Benedict Saul McCarthy, zeg maar Benni, een 19-jarige spits uit Zuid- Afrika afkomstig van Capetown Spurs, die voor Ajax koos nadat hij in een vriendschappelijke wedstrijd met Ajax 2 tegen Quick Boys zich dusdanig had onderscheiden (hij scoorde tweemaal) dat hij onmiddellijk werd vastgelegd. Ajax was daarmee andere geïnteresseerde clubs als Feyenoord, Monaco, uiteraard AC Milan en Paris Saint-Germain te vlug af. 'Als deze jongen was vertrokken hadden we hem nooit meer teruggezien,' zei scout Ton Pronk, die hem eerder had zien spelen tijdens het Afrikaanse WK- kwalificatietoernooi voor landenteams onder de twintig jaar. Duidelijkheid kwam er ook omtrent Arnold Scholten, die Ajax gaat verruilen voor JED United in Japan, terwijl Danny Blind uiteindelijk besloot er nog een jaartje AJAX MAGAZINE JUNI 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 13