Hagenees in Diemen 01 Het verhaal van de nog prille voetballoopbaan van Knopper, voorzien van Haags accent, kunnen we tot op zekere hoogte wel een klassieker noemen. Via de plaatselijke voetbalvereniging RW Rijswijk kwam Richard Knopper in het Haags Jeugdteam terecht, met tal van hongerige scouts langs de lijn. Zij hadden al snel in de gaten dat die Knopper best een aardig spelertje was. De eerste de beste keer dat een scout contact zocht met de familie Knopper was het direct raak. Het ging hier immers niet om zomaar een club, maar om het grote Feyenoord. 'Het lijkt me logisch dat ik daar "ja" op zei. In totaal heb ik er zes jaar gespeeld, maar op een gegeven moment vond ik het welletjes.' Want, grote club of niet, ergens knaagde er wat bij de technicus. Van jongs af aan was er al de liefde voor Ajax, die andere grote club, waar hij zoveel positieve verhalen over hoorde. Knopper: 'Ik kwam al die jongens van Ajax tegen bij het Nederlands team, waarvoor ik steeds geselecteerd werd. Vooral de manier van voetballen, het Ajax- systeem, sprak mij veel meer aan dan het systeem van Feyenoord, waarin ik mezelf toch minder goed vond passen. Wat ook wel een beetje hielp, was het feit dat ik al heel lang supporter van Ajax was.' Met als gevolg vreemde blikken van Feyenoord- trainers, wanneer die voor een gesprekje bij Richard op bezoek kwamen. 'Ze keken vreemd op als ze dan mijn Ajax-dekbed zagen en al die posters aan de muur. Er werd echter nooit wat over gezegd. Ik heb er ook nooit minder mijn best door gedaan bij Feyenoord.' Defensieve geest Na zes jaar Feyenoord vond Knopper het mooi geweest. Hij beschouwde de defensieve geest die altijd rond de Kuip zweeft als een lastpak, die, wanneer hij nog langer in Rotterdam zou verblijven, wel eens vat op hem zou kunnen krijgen. Knopper wilde naar voren, richting doel. Zowel letterlijk als figuurlijk. 'Mijn vader heeft toen gebeld met Co Adriaanse. Nadat ik met hem een gesprek had gehad, was het meteen in orde.' Vanaf dat moment was Knopper eindelijk Ajacied. De rechtspoot begon bij Ajax in de A2, maar werd reeds na twee weken overgezet naar de Al. Dit was waar Knopper van droomde. Eindelijk echt aanvallend voetbal. Hij voelde zich al snel thuis in de Meer, samen met de twee andere 'verraders van Varkenoord'. In het kielzog van Knopper maakten immers ook keeper Peter Kromhout en Robert-Jan Ravensberger de overstap van Varkenoord, het jeugdcomplex van Feyenoord, naar Voorland. 'Peter is inmiddels alweer weg bij Ajax, die keept nu bij Quick Boys en Robert-Jan speelt bij Ajax in de Al.' Hoewel de rivaliteit tussen beide clubs groot is, had Knopper geen last van problemen met zijn opvallende 'transfer'. Het was wel belangrijk genoeg voor Voetbal International om er een paar regels aan te wijden, terwijl ook enkele regionale kranten de gebeurtenis niet onvermeld wilden laten. Bij Ajaxwerd Knopper goed opgevangen. 'Voor veel jongens was het ook niet echt een verrassing dat ik naar AA A r A "7 I M C ADDII 1QQ7 Q3

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 91