Gastcolumn Dankzij Henk Spaan noemt men mij de perschef van Johan Cruijff. Alleen Frist Barend, Jaap de Groot en ik hadden het geheime telefoonnummer van Johan Cruijff. Nadat ik als een goed collega een afspraak voor Henk Spaan gemaakt had, verkondigde deze programmamaker overal dat je een afspraak met Johan Cruijff via mij kon regelen. Vanaf dat moment kreeg ik het hele mediacircus Perschef Foto: Louis van de Vuurst door Johan Derksen over me heen. Dat was lastig, maar ik weet nu als geen ander hoe groot Johan Cruijff is. Wekelijks kwamen er tientallen aanvragen voor interviews binnen, uit alle hoeken van de wereld. Men wilde hem niet alleen over voetbal aan het woord laten, vrouwenbladen, roddelbladen, opiniebladen, iedereen wilde Johan Cruijff hebben. Dat gold ook voor de televisie, de sportprogramma's wilden hem, maar de middagprogramma's en de talkshows wilden hem ook. Dan bedenkt Johan Cruijff razendsnel een formule. Ik praat alleen met sportjournalisten, dus ik wil alleen opgevoerd worden in sportbladen en in sportprogramma's. Het resultaat was, dat ik geconfronteerd werd met scheldende programmamakers en productie-dames die op een viswijventoon uit hun bol gingen als ze hun zin niet kregen. En van mij mochten ze Johan Cruijff allemaal interviewen, maar ik kon onmogelijk zijn geheime nummer doorgeven. En ik maar ontkennen dat ik de perschef was. En zodra Johan Cruijff dan een journalist tegen het lijf liep die meteen een afspraak wilde maken, had hij een keurig antwoord. 'Voor een afspraak moet je Derksen bellen.' Dan was hij er weer vanaf. En Cruijff junior hanteerde dezelfde methode. Op een avond zat ik nietsvermoedend voor de televisie naar Studio Sport te kijken en hoorde ik Jordi tegen een journalist zeggen: 'Afspraken voor interviews lopen allemaal via meneer Derksen.' Intussen geeft Johan Cruijff geen interviews meer. Hij heeft een contract met Studio Sport en vindt het niet correct om tevens andere media te woord te staan. Maar zijn vijfstigte verjaardag nadert en medialand is alweer volop in beweging. Ik ben zijn perschef nooit geweest en ik zal het ook nooit worden, maar ik word de laatste weken weer suf gebeld. Men wil documentaires maken, ik krijg het idee dat er wel tien boeken over het leven van Johan Cruijff verschijnen en bij ieder dag- of weekblad werkt men in stilte aan een speciale bijlage. Soms vind ik de wijze waarop Johan Cruijff wordt geëxploiteerd belachelijk, maar in welk ander land dan ook zou dat vele keren erger zijn geweest. Johan Cruijff is namelijk het beste wat ruim honderd jaar voetbal in Nederland heeft opgeleverd. In mijn ogen was hij zelfs de beste voetballer aller tijden, aanmerkelijk beter dan Pele, Alfredo Di Stefano of Maradona. Over een dergelijke cultfiguur moet voortdurend gepubliceerd worden. Zeker in Nederland, waar vedetten en sterren nauwelijks gewaardeerd worden. En mensen die in contact willen komen met Johan Cruijff, bel niet met mij, maar neem contact op met Henk J. Koenders van de Johan Cruijff Welfare Foundation. A I A V tü A T A 71 NI C A DDII 4 00*7

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 59