in orde voelde het been nooit. 'Het is moeilijk in te schatten,' zegt Reuser achteraf. 'Wat is normale pijn, en wat abnormale? De doktoren zeiden me dat het logisch was dat ik nog het een en ander voelde. Het zou vanzelf minder worden. Maar het werd niet minder. Ik verbeet de pijn. Waar dat niet lukte probeerde ik het gevoel te ontlopen. Letterlijk, want ik paste mijn loop aan. Op het veld ben ik toch al nooit het toonbeeld van souplesse en elegantie geweest. Het leek al voor de beenbreuk meer op de gang van Wammes Waggel dan van een atleet. Het werd er nu niet beter op. Het gevolg was dat ik ook last van mijn rug begon te krijgen. Dat werd erger en erger, tot ik helemaal geen pas meer kon verzetten. Op het trainingskamp in Spanje, in de winterstop, ging het licht definitief uit. Ik kon aan niets meer meedoen. Zelfs de diners kostten me moeite. Ik kreeg heimwee naar huis. Ik hing daar maar een beetje in de rondte. Gelukkig kon ik terug naar Nederland. Uiteindelijk bleek uit onderzoek dat het bot niet goed tegen elkaar zat. Dat was eigenlijk meer een opluchting dan een nieuwe schok. Het was een bevestiging van mijn gevoel. Ie gaat toch na verloop van tijd denken dat je je aanstelt. De onderste twee schroeven werden uit het bot gehaald. Dat scheelde een stuk.' Inzet Er volgde een nieuwe periode van herstel, maar ditmaal met een beter gevoel. Uiteindelijk lijkt het erop dat de fitheid helemaal is weergekeerd. Het is nu opnieuw werken aan de vorm. De ontwikkeling van het talent heeft door alle fysieke malheur een langdurig oponthoud gekend. Van Gaal zag het voorheen altijd zitten in de aanvaller, maar de scheidende oefenmeester liet zich niet meer zo snel overtuigen. De heroïsche wedstrijd tegen Atletico Madrid ging aan de neus van Reuser voorbij. Hij was het niet eens met de argumenten van Van Gaal, maar ging niet in discussie. Het zou hem aan inzet ontbreken; een verwijt dat alleen al genetisch gezien niet kan kloppen. De hele familie Reuser staat bekend om het fanatisme en Martijn is geen uitzondering. Rood Wit-A uit Amsterdam Noord werd decennia lang bevolkt door het roemruchte - - voetbalgeslacht Reuser. Ook Martijn begon er zijn loopbaan. Hij viel op door zijn iele gestalte, zijn snelheid, gedrevenheid en zijn spelinzicht. De iele gestalte is verleden tijd en hetzelfde geldt voor zijn snelheid, alhoewel Reuser langzamer lijkt dan hij in werkelijkheid is. Zijn gedrevenheid is nooit afgenomen, al was het maar omdat dat door de familie niet zou worden gepikt, en zijn spelinzicht is alleen nog maar groter geworden. De trainer ziet het anders. Het wederzijdse enthousiasme van Van Gaal en Reuser heeft dan ook plaats gemaakt voor een koelere variant van waardering. Reuser: 'Ik zit zelf in een moeilijke periode. Door mijn blessure heb ik me niet zo kunnen ontwikkelen als ik had verwacht. Van Gaal is een geweldige trainer. Dat was hij en dat is hij nog steeds. Hij was ook de ideale trainer voor mij om bij de selectie te komen. Ik heb heel veel van hem geleerd. Maar op zich vind ik het niet erg dat hij aan het einde van dit seizoen weggaat. Nieuwe trainer, nieuwe kansen. Aan de andere kant weet ik dat Van Gaal het altijd wel in me heeft zien zitten. Van Olsen weet ik niet hoe hij over me denkt. Dat maakte de keuze die ik moest maken, omdat mijn contract afloopt, er niet makkelijker op. Ajax bood mij een driejarig contract aan. Ik wilde zelf liever een tweejarig contract. In dat geval zou ik gemakkelijker weg 39

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 39