Interview door Raymond Bouwman reuklijn ifde branie Foto's: Tessa Posthuma de Boer Meer dan een jaar geleden brak Martijn Reuser zijn carrière. Het rechter onderbeen knakte in een zinloos duel met NEC-keeper Wilfried Brookhuis. De nasleep van dat ongeval is nog altijd voelbaar. Twijfels waren er over zijn toekomst, en niet alleen bij Reuser zelf. Inmiddels heeft hij zijn handtekening gezet onder een contract dat hem voor nog eens drie jaar aan Ajax bindt. Zelf denkt hij niet graag terug aan die noodlottige dag. Het was 24 december 1995, kwart voor vijf. De bal was hem te ver vooruit, maar eerzucht, geldingsdrang en tomeloze inzet joegen hem in de achtervolging. Brookhuis pakte de bal. Het rechterbeen van Reuser strekte zich vooruit en werd vermorzeld door de vallende keeper. Vier dagen nadat Mare Overmars zijn kruisbanden scheurde, werd zijn vervanger ernstig geblesseerd afgevoerd. Het werd geen vrolijke kerst. Temeer omdat na de operatie een complicatie optrad. De bloedcirculatie in het been stokte. In allerijl werd er een incisie gemaakt die het gezwollen been weer lucht moest geven. De wond was angstaanjagend groot. Wie het met schroeven, pennen en hechtingen bij elkaar gehouden been aanschouwde, zag het einde van een AIAX M A r. A 71 N F APRIL 1997 voetballoopbaan op steriele lakens uitgestald. Een paar maanden eerder had hij met Amsterdamse bluf nog tienduizenden fans zover gekregen dat 'Reuser in Oranje' werd gescandeerd. Op het bordes van de Amsterdamse Stadsschouwburg stonden de Ajacieden hun kampioenschap te vieren. Reuser souffleerde de massa met de vrolijkheid van een jonge hond. Achthondertweeënveertig speelminuten verder brak de branie. In het ziekenhuisbed van de Vrije Universiteit was er de niet toegegeven angst voor het voetballeven. Geconfronteerd met de eerste echte tegenslag in een zorgeloos leven leek Reuser even zelfs een timide jongeman te worden. Het herstel zou lang vergen, maar Reuser was vastbesloten zich terug te knokken. Het lukte hem, maar helemaal 37

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 37