sprake van botsende belangen. Overigens zijn er wel degelijk journalisten die een uitzondering op de regel vormen. Maar het overgrote deel bedrijft korte-termijn- politiek.' Van Gaal glimlacht, in de wetenschap dat hij niet in staat zal zijn om de cultuur van een ambacht te veranderen. 'Toch zal ik ertegen blijven strijden.' Een wel heel bijzondere tactiek in die strijd demonstreerde Van Gaal tijdens de persconferentie na de wedstrijd Ajax - Roda JC (3-1). Nadat Roda JC-trainer Martin Jol zijn visie op het wedstrijdverloop had gegeven, was Van Gaal aan de beurt. Hij hield het kort. 'Ik ben het geheel met mijn collega eens,' luidde Van Gaals bondige samenvatting. De technisch directeur stond op en verliet de perskamer. 'Een doelbewuste actie, natuurlijk. De week ervoor vond iedereen het fantastisch dat FC Utrecht-trainer Jan Wouters mij tegensprak tijdens de persconferentie. Terwijl een discussie volgens mij de bedoeling van zo'n bijeenkomst is. Wat mij stoorde was het enthousiasme waarmee in de media werd verhaald over de wijze waarop Wouters mij de mond zou hebben gesnoerd. Maar in dezelfde media stond geschreven dat Ajax zoveel kansen had gemist. En dat was nou net wat ik op die persconferentie verwoordde.' In zo'n geval tellen de feiten niet meer, stelt Van Gaal vast, zonder daarbij al te somber te kijken. Sterker: hij lijkt er genoegen in te scheppen om de kleine geschiedenis van de persconferentie nog eens nader te bekijken. 'De journalisten vonden het prachtig dat Wouters mij interrumpeerde. Dat aspect werd het nieuws. Als gevolg daarvan werd het feit dat mijn wedstrijdanalyse meer aansloot op de verslagen in de kranten dan die van Wouters, opzij geschoven.' Tijdperk Het touwtrekken om de naam van zijn nieuwe club beschouwt Van Gaal niet als een onderdeel van zijn strijd met de media. 'Dat is iets heel anders: ik heb een afspraak met een club die niet wil dat de overeenkomst bekend wordt gemaakt. Daar houd ik me dan aan. Ik kan heel goed mijn mond houden. Een duidelijke zaak. Trouwens, in de media verschenen louter namen van topclubs. Zo slecht wordt er nou ook weer niet over me gedacht.' Het afscheid van Ajax komt snel dichterbij. Ajax speelt maximaal nog drie wedstrijden onder de hoede van Van Gaal in de Champions League, en er moet nog een handvol competitiewedstrijden worden gespeeld. Daarna is het tijdperk Van Gaal, dat in de geschiedenisboeken van Ajax in superlatieven zal worden bijgeschreven, voorbij. Wordt hij in een verloren uurtje soms niet overvallen door twijfel? 'Ik denk nog helemaal niet aan dat moment. Zo ben ik. Ik denk altijd in het heden. Nooit in het verleden. Ik kijk wel naar de toekomst, maar dan uit functionele overwegingen. Ik heb elf jaar op het Amsterdamse Don Bosco College als leraar lichamelijke opvoeding voor de klas gestaan. De mooie herinneringen aan die periode koester ik. Maar ik ben er nooit meer teruggeweest. Als ik hier weg ben, zal ik ook hier niet vaak komen. Omdat ik daar de tijd niet voor zal hebben. En omdat een mens niet in zijn herinneringen verstrikt moet raken. Natuurlijk, het verleden is belangrijk, omdat elke handeling en gedachte gebaseerd is op eerdere ervaringen. Maar je leeft in het heden. Daar moet je het mee doen.' 32 AJAX MAGAZINE APRIL 1997 Foto: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 32