Foto: Louis van de Vuurst thuiswedstrijden nota bene. Met die tien punten hadden we nog gewoon meegedaan om de titel. Dat zegt ook iets over het huidige Ajax.' Passie De verloren wedstrijden en gelijke spelen hebben Van Gaal nooit doen twijfelen over het niveau van zijn selectie. 'Ik heb ook in die dagen aangegeven dat er binnen de selectie voldoende kwaliteit zit om ons te meten op Europees topniveau.' Het mirakel van Vicente Caldéron bevestigde het gelijk van Van Gaal. De kwartfinale werd er een waarover tot in lengte van jaren zal worden nagepraat. 'De spanning. Het grillige scoreverloop. De manier waarop er gevoetbald werd. Met zoveel passie. Door zowel Atletico als door Ajax. Dat was ongewoon. Ik vond het knap van mijn spelers dat zij zoveel passie en strijdlust vertoonden. Al was de passie bij de spelers van Atletico nog net iets groter.' Passie is voor de Nederlander nu eenmaal niet een gewone eigenschap, weet Van Gaal. Tegenover de Nederlandse sportpers sprak hij, tijdens de voorbereiding op de kwartfinale tegen Atletico, lyrisch over de Spaanse bekerwedstrijd Barcelona - Atletico Madrid. 'Die wedstrijd stond bol van de passie. In Zuid-Europese landen kunnen voetballers boven zichzelf uitstijgen. Emoties, eerzucht en passie stuwen hen dan tot grote hoogten. Nederlanders hebben dat niet. Beschikken niet over die mentaliteit. Zitten zo gewoon niet in elkaar. In onze cultuur is beheersing van emoties belangrijker dan het laten gaan van emoties.' De theorie dat Nederlandse voetballer geen knokkers zijn, omdat zij zijn opgegroeid in een land waar spaarplannen het gesprek van de dag vormen, noemt Van Gaal 'onzin'. Spanje is, zo benadrukt hij, ook al jaren een welvarend land. 'Toch zie je daar jonge voetballers die omwille van de trots soms net een stap harder lopen dan ze eigenlijk kunnen. Voetbal is in zo'n land alles. Voor relativering, een karaktertrek van de Nederlander, is in zo'n voetbalgek land geen plaats. Kijk hoe de mensen naar het stadion gaan. Iedereen komt in de clubkleuren naar de wedstrijd. Het is voor Spanjaarden gewoon om na een verloren wedstrijd in huilen uit te barsten. Bij Barcelona wordt voor elke wedstrijd het Catalaanse volkslied gespeeld. Voetbal is daar een onderdeel van de identiteit. In Friesland, bij Heerenveen, wordt ook voor elke wedstrijd het Friese volkslied gespeeld. Maar dat is toch ook een beetje een gimmick.' Videobeelden Van Gaal beseft dat passie ook zijn keerzijdes heeft. Een volkslied mag nooit tot fanatiek patriotisme leiden, zegt hij. Strijdlust mag nooit overslaan in wat Van Gaal 'ordinair spel' noemt. Schoppen, elleboogstoten en schwalbes doen hem walgen. 'Ik ben er echt trots op dat Ajax ook in een minder seizoen de meest fair spelende ploeg van Nederland is. Jarenlang is er geroepen dat Ajax door zijn goede resultaten ook geen overtredingen nodig had. Die mythe is tijdens de eerste seizoenshelft in elk geval de wereld uit geholpen.' Behalve de spelers eiste ook de zwalkende Zwitserse scheidsrechter Muhmenthaler tijdens Atletico - Ajax aandacht op. 'Hoe ik daarover denk, is bekend,' verzucht Van Gaal. Op een zo kort mogelijke termijn zou, zo stelt hij, de samenstelling van het arbitrale trio moeten veranderen. De scheidsrechter moet in de visie van Van a iav AA A r. A 7 I M F APDII 1QQ7

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 29