ÉMMl Momentopname 'Deze foto dook op toen ik bezig was met het samenstellen van een cd met Cruijff-foto's. Ik zag hem en dacht: hér dat moet Van Gaal zijn, gezien dat loopje. Het is een beeld uit de wedstrijd Ajax - Sparta op 12 september 1982. Ajax werd dat seizoen onder Aad de Mos kampioen en won de beker. Sparta werd vierde. Aan het eind van het seizoen vertrok Cruijff naar Feyenoord, voor een jaartje. De foto krijgt nu eigenlijk pas betekenis. Juist nu, met de vijftigste verjaardag van Cruijff en het aanstaande vertrek van Van Gaal bij Ajax, is het een mooi moment om deze foto uit de kast te trekken. Je kunt een onderscheid maken tussen wat er op een foto staat en hóe het erop staat. Bij sommige foto's gaat het erom dat het moment wordt vastgelegd. Een doelpunt dat een finale beslist, een speler die zijn been breekt, daarbij maakt het niet uit of je het moment van onder of van boven, van links of van rechts hebt. Dat zijn bij voorbaat legendarische foto's, of beter, foto's van legendarische momenten. Andere foto's worden pas na jaren bijzonder. Zoals deze.' Leo Vogelzang (geboren in 1953 in Velsen Noord, 'een beroemd dorp, Theo Reitsma woont bij me in de straat en Ingrid Haringa woont er ook') begon in 1978 als freelance-fotograaf voor het Algemeen Dagblad motorsport te verslaan. Thans werkt hij veel voor Panorama. Behalve met zijn sportfoto's won hij prijzen met nieuwsfoto's en portretten. In 1987 won hij de Zilveren Camera met een serie over de ongeregeldheden bij de in de rust gestaakte wedstrijd FC Den Haag - Ajax op 1 maart 1987.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 240