met geen mogelijkheid van af. Voor goed geluk droegen sommige spelers om een van de kousen een lintje. Dat kwam elke wedstrijd weer terug. Nu ik erover nadenk, is het eigenlijk best gek dat ik niet bijgelovig ben, het kwam namelijk heel veel voor.' Vrienden en familie 'Bij mij komt familie absoluut op de eerste plaats. Ik heb één oudere broer van tweeëndertig en veel ooms en tantes. Nee, mijn broer is geen profvoetballer, maar werkt samen met mijn moeder. Mijn vader is de voetbalgek in de familie. Hij houdt vreselijk veel van het spel en kan er fantastisch over praten. Vroeger hoorde ik van hem altijd verhalen over de grote spelers en clubs uit de jaren zeventig. Als hij eenmaal aan het vertellen is, houdt hij niet meer op. Echt prachtig. Ik bel elke dag met mijn familie en ze komen geregeld over. Vandaag is mijn oma bijvoorbeeld aangekomen en in april komen mijn ouders weer. Mijn Argentijnse vrienden spreek en schrijf ik ook nog regelmatig. Ik heb hier ook een aantal Nederlandse vrienden die ik heb ontmoet toen ik de eerste weken in een hotel verbleef. Het is best grappig als je ons hoort praten. Ik spreek Nederlands nog gebrekkig en heb soms handen en voeten nodig om dingen uit te leggen.' Vrije tijd 'Deze besteed ik anders dan in Argentinië. Hier gaan de spelers na de training naar huis. Ze doen in hun vrije tijd minder met elkaar. De sfeer is wel heel goed onder elkaar, maar iedereen gaat een beetje zijn eigen weg. Bij River Plate gingen we na de training samen wat eten in de stad of ergens een colaatje drinken. We deden als ploeg meer spontane dingen. Ik trek bij Ajax veel op met Ivan en Dani. Sinds enige weken hebben Ivan en ik allebei een schotelantenne waarop we veel voetbalkanalen uit Spanje, Portugal en Argentinië kunnen ontvangen. Op deze manier hou ik ook nog een beetje contact met het Argentijnse voetbal. Wat ik in Nederland een klein beetje mis is het uitgebreid tafelen met familie en vrienden. Lekker kletsen en uitgebreid eten vind ik heerlijk. Als ik erover praat, denk ik meteen aan het vlees in Argentinië. Dat is niet te vergelijken met welk ander vlees dan ook, gewoon het lekkerste in de wereld. Met Ivan ga ik nog wel eens naar een Argentijns restaurant om heerlijk uitgebreid te eten.' Amsterdam versus Buenos Aires 'Dit is een wereld van verschil. Amsterdam is veel pittoresker. Het centrum vind ik heel mooi en romantisch. Die grachten en kanalen, prachtig. Ik woon zelf in Diemen, maar ga vaak naar het centrum om de sfeer op te snuiven en de grachtenpanden te bekijken. Buenos Aires is veel hectischer. Dat merk je vooral aan het drukke verkeer in de stad. Echt, Amsterdam is een oase van rust in vergelijking met Buenos Aires. Voordat ik naar Nederland kwam, heb ik altijd bij mijn ouders in Buenos Aires gewoond. Ik heb begrepen dat jongeren in Nederland vroeger het huis uitgaan om bijvoorbeeld te gaan studeren of te gaan samenwonen. In mijn cultuur is dat anders. Het is gebruikelijk om bij je ouders te blijven wonen tot je trouwt, dan pas verlaat je het ouderlijk huis. Toen ik naar Amsterdam kwam, had ik nog nooit alleen gewoond. Mijn vader is de eerste paar weken bij me gebleven en ik heb veel steun gehad aan Ivan die wel alleen heeft gewoond. We doen nog steeds veel samen, zoals koken, de stad in en televisie kijken.' Evita 'Het is moeilijk onder woorden te brengen wat deze vrouw voor ons volk betekent. Zij is een mythe die nog steeds voortleeft in de harten van de Argentijnen. De film vertelt het verhaal en de historie van Evita in elk geval niet. Om de historie te begrijpen, zou je er veel over moeten lezen. Nee, de film is slecht ontvangen in Argentinië. Vind je het gek als je Madonna Evita laat spelen en er bovendien alleen wordt gezongen om zo het verhaal te vertellen? De film geeft absoluut niet het echte verhaal van Evita Peron.' Kleur 'Rood en wit zijn voor mij de mooiste kleuren. In mijn leven spelen ze ook een belangrijke rol. River Plate speelt in een wit shirt met een diagonale rode streep, het tenue van Ajax is bekend. Ik kan me nog goed de momenten herinneren toen ik de eerste keer het shirt van River en Ajax officieel mocht aantrekken. Kippenvel kreeg ik, zo trots was ik. Het mooiste shirt van alle shirts is dat van het Argentijnse elftal. Voor een wedstrijd van het nationale jeugdelftal werd er in de kleedkamer altijd een vast gezegde uitgesproken: we verdedigen dit shirt, omdat het het mooiste ter wereld is. De coach hoefde ons dan echt niet meer op te peppen.' Media 'Ik heb het gevoel dat de media in Nederland meer respect tonen voor voetballers. Ze schrijven over het algemeen alleen over voetbal en laten randverschijnselen voor wat ze zijn. Dat is in Argentinië wel anders, waar voetbalkranten dagelijks gevuld moeten worden. Als er niets anders voorhanden is, schrijven ze maar leugens. De voetballers worden er ook helemaal gek van, maar ze kunnen er weinig aan doen. Media en voetbal zijn onlosmakelijk verbonden. Gelukkig zijn de Nederlandse kranten oprecht.' Clubliefde 'Bij Ajax en in Nederland voel ik me al aardig thuis. In het begin heeft vooral Danny Blind veel voor me betekend. Door interesse in mij te tonen en me op sleeptouw te nemen, voelde ik mij al snel op mijn gemak in de spelersgroep. River Plate zit natuurlijk ook diep in mijn hart geworteld. Het lijkt mij fantastisch om daar ooit mijn carrière, net als Rijkaard bij Ajax, af te sluiten. Maar eerst moet ik slagen en veel winnen bij Ajax. Daar ga ik nu helemaal voor.' Uiterlijk 'In Argentinië is over dit onderwerp nogal wat ophef geweest. Pasarella passeerde Redondo en Batistuta voor het Argentijnse elftal, omdat hij vond dat hun haar te lang was. Zelf vind ik dat iedereen mag bepalen hoe hij er uit wil zien. Geen probleem, maar als een baas tegen zijn werknemer zegt dat hij een pak aan moet, dan doet hij dat ook. Pasarella is ook de baas, dus er is wel iets voor te zeggen. Ik zou mij houden aan de regels van de trainer. Als mijn shirt in mijn broek moet of mijn kousen omhoog moeten, dan doe ik dat.' AJAX MAGAZINE APRIL1997 215

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 223