'Het enige leuke van mijn militaire dienst was het spelen voor het militaire elftal. De foto is gemaakt op het WK in Italië, in Napels. Ik zat samen met Cruden, Latuheru, Sandel en Lanckhor in een team. We werden vijfde of zesde op dat toernooi. Ik weet in elk geval nog wel dat we drie weken lang iedere dag spaghetti moesten eten, echt iedere dag!' Nogmaals Elinkwijk. 'Dit is de A1. We speelden toen interregionaal en werden altijd tweede achter Ajax. Eén wedstrijd zal ik niet zo snel vergeten. Het stond 0-0 en ik speelde een bal te zacht terug, 0-1 voor Ajax. Voor 1500 mensen werd het uiteindelijk 1-3 voor Ajax. Vreselijke wedstrijd. De man links op de foto is Wessel van den Bosch, tegenwoordig scout bij PSV. Hij zag toen dat ik wat in me had en heeft me eigenlijk een beetje gekneed voor het betaalde voetbal. Na twee jaar Elinkwijk vertrok ik naar PSV en kwam ik in een pleeggezin te wonen. Dat kwam nadat alle jeudige spelers van Utrecht een brief kregen, ook ik, waarin stond dat we niet goed genoeg waren voor Utrecht. Toen kwamen onder andere PSV en Ajax met een aanbieding. Gevoelsmatig koos ik toen voor PSV.' Hé ho captain Jack, of in dit geval: captain John. 'Hier mag je rustig bij schrijven dat het een "donkere" periode in mijn leven was. Ik vond het leger helemaal niets. De eerste maanden waren het ergst. Stel je voor, het is 2 januari, je bent buiten en je moet schietoefeningen doen. Je bent aan het richten, je wilt schieten, maar er gebeurt niets. Je vingers zijn bevroren. En dan zat je daar drie dagen in de kou in zo'n bivaktentje. Nee, het leger was duidelijk niets voor mij. De laaste maanden van mijn diensttijd had een kolonel de pik op mij. Hij kreeg namelijk in de gaten dat ik al mijn wachtloopdiensten had verkocht, dus de laatste drie maanden moest ik elke ochtend om zes uur op appèl komen.' John Veldman en zijn voetbalcarrière in vogelvlucht. 'Via PSV kwam ik bij Willem II terecht. Deze foto is gemaakt in Nieuw-Guinea. Die trip hadden we te danken aan Piet de Visser. Die had dat tegelijk met de transfer van Mohammed Sylla naar Willem II geregeld. Ulrich 'Gobbeltje' van Gobbel en Ron de Roode waren mijn maatjes bij Willem II. Ik heb twee jaar bij Willem II gevoetbald en daarvoor drie jaar bij PSV. Er is een heel lange periode geweest in mijn carrière dat ik steeds werd uitgeleend. Dat gaf toch wel een onzekere toekomst, je wist nooit precies waar je aan toe was. Op een gegeven moment wilde ik dat niet langer en toen heeft Sparta mij in het laatste jaar van Willem II gekocht van PSV, want daar stond ik eigenlijk nog steeds onder contract. En toen werd ik dus Spartaan.'

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 207