vader altijd: "Nog zo'n geintje en ik stuur je naar Blauw Wit in plaats van Ajax." Zo'n opmerking was voor Johan voldoende om voorlopig weer gehoorzaam te blijven.' Van der Veen: 'Ik kan me nog een avond bij mij thuis herinneren, toen er wat problemen moesten worden uitgesproken. Johans vader had toen appels en sinaasappels meegebracht, waarna alles in een prettige sfeer werd uitgesproken. Zijn vader verzorgde de kinderen in de buurt altijd goed.' Grootenboer: 'Door het verlies van zijn vader heeft hij een extra hechte band met zijn eigen kinderen gekregen. Nu zijn die kinderen volwassen, maar ik heb Johan altijd als een echte vaderfiguur gezien. Met alle kinderen trouwens. Hij krijgt ze ook altijd stil. Hij is ook stapekgek op zijn twee eigen kleinkinderen. Hij ligt regelmatig met ze te rollebollen. Dat doet hij ook rustig in zijn nette pak, een uur voor het begin van een belangrijke wedstrijd.' Over de druk die op alle voetballers rust en dus ook op Johan Cruijff Grootenboer: 'Ik blijf volhouden dat ik hem nooit gestresst heb gezien. Hij maakt zich nooit druk. Zijn vrouw wel, die zegt zo nu en dan tegen Johan dat hij op moet letten met dat vette eten in Spanje. Maar dat hoort bij dat land, daarom zondigt hij soms. In Spanje eet je tweemaal per dag warm en daar hoort nu eenmaal wijn bij. Ik heb tijdens een van de vele etentjes die hij krijgt aangeboden ook weieens tegen hem gezegd: "Johan, kijk nou uit, we hebben al een fles wijn op." Dat weet hij ook wel en dan zegt hij: "Haal die fles dan weg." Want als het gezellig wordt, weet hij soms niet te stoppen en hij moet toch opletten. Maar in het algemeen is Johan heel rustig. Ik heb een keer bij hem in de dug-out gezeten, dat had hij voor me geregeld. We gingen één dag voor de wedstrijd al weg, het was in Valencia. Daar aangekomen kreeg ik van Johan mijn kamernummer door en een envelop met wat geld. Dat was zakgeld, had hij ook voor mij geregeld. "En als het een beetje meezit, zorg ik dat je morgen tijdens de wedstrijd naast me op de bank zit," voegde hij eraan toe. 's Avond hebben we lekker gegeten, met een wijntje erbij. Nog een wandeling gemaakt, de dag erna een prima ontbijt en toen de wedstrijd zelf. Ik zat inderdaad naast hem en ik moet zeggen, hij was verschrikkelijk kalm. Hij stond misschien maar tweemaal op. Ook 's avonds thuis was hij rustig, terwijl hij toch al met al een heel druk weekend had beleefd. Maar dat was nauwelijks aan hem te merken.' Over de omgang met de media Grootenboer: 'Johan is een meester in het creëren van bepaalde zaken. Dat heeft hij altijd gekund, ook vroeger bij het Nederlands elftal. Hij weet wat dat betreft de media prima te bespelen. Als er een belangrijke wedstrijd aankwam, liet hij soms bewust dingen los om iets in beweging te brengen. Maar dat had altijd een doel. Hij heeft ook nooit moeite met de media gehad. Als hij hier bij ons nu binnen zou komen, zou hij aanschuiven en zich zo in het gesprek mengen.' Van der Veen: 'Als hij zou horen dat wij hier in het kader van zijn vijftigste verjaardag over hem zitten te praten, zou hij dat heel leuk vinden.' Grootenboer, lachend: 'Ik denk dat wij helemaal niet meer aan het woord zouden komen. Je kunt dat ding (de recorder, JvdB) aan laten staan en hem na een paar uur weer komen ophalen. Vragen is niet meer nodig, hij praat die banden wel vol!' Over de mythe van het informeren naar alle uitslagen van de zondag in Nederland Grootenboer: 'Vanaf het moment dat hij in Spanje terechtkwam, belde hij iedere zondag om kwart over acht op. Hij wilde alle uitslagen weten, tot en met de E2. Daarnaast wilde hij ook weten wat bijvoorbeeld AFC, Voorland en DWV gedaan hadden. Hij wilde De Telegraaf van maandag hebben voor al het amateurvoetbal. Als ik vertelde dat de zaterdag 1, toch een beetje zijn peetkindje, had verloren, wist hij meteen te vertellen op welke plaats ze dan terechtkwamen en hoeveel punten ze hadden.' Van der Veen: 'Deze man is hier bij Ajax groot geworden en ik ben ervan overtuigd dat Ajax nog groter had kunnen worden als hij was gebleven.' Foto: Louis van de Vuurst 192 AJAX MAGAZINE APRIL 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 200