Foto: Louis van de Vuurst Eenmaal Ajacied, altijd Ajacied. Dat geldt voor Johan Cruijff, dat geldt misschien nog wel sterker voor twee markante Ajax-mannen die Cruijff nog kennen uit de tijd dat hij nog Jopie was, Rolf Grootenboer en Jany van der Veen. Ajax Magazine bracht de twee samen, om over hun vriend en voormalige pupil te praten. Het gesprek, met talloze persoonlijke herinneringen, vindt plaats op de Toekomst, thuishaven van de beide jeugdtrainers. De namen van Rolf Grootenboer (50) en Jany van der Veen (79) mogen misschien minder bekend zijn dan de naam van Johan Cruijff, maar ook zij dragen een groot Ajax-verleden en -heden met zich mee. Beiden zijn lid van de bordjesclub, beiden hebben een rood-wit hart. Van der Veen is sinds 1934 lid van Ajax en sinds jaar en dag actief in de scouting. Hij ontdekte het talent van Cruijff in de speeltuinen van Betondorp, waar Van der Veen zelf nog altijd woont. Cruijff vormde in zijn jeugdjaren een onafscheidelijk koppel met zijn maatje Rolf Grootenboer, oud-linksback en tegenwoordig leider van de BI. Van der Veen rept ergens in het lange gesprek zelfs van een Siamese tweeling. Grootenboer en Van der Veen staan met instemming nog eens even stil bij de naar Johan Cruijff vernoemde kleedkamer op de Toekomst. Kan het symbolischer? Cruijff immers bracht zijn hele jeugd bij Ajax door en zou later, als trainer, de jeugdopleiding structureren naar inzichten die tot op de dag van vandaag opgeld doen. Als geen ander maakte Cruijff zich sterk voor de praktische uitwerking van het adagium 'wie de jeugd heeft, heeft de toekomst'. Ook Van der Veen en Grootenboer koesteren de jeugdopleiding. Beiden willen Cruijff graag hetzelfde cadeau aanbieden voor zijn vijftigste verjaardag: een brief met de vraag of hij alsjeblieft weer terugkomt naar Ajax. Of zou dat veeleer een cadeau van de jarige aan henzelf en hun cluppie zijn...? Over hun eerste ervaringen met Jopie Grootenboer: 'We zaten in Betondorp op verschillende lagere scholen. Hij op de Christelijke Groen van Prinstererschool, ik op de Watergraafsmeerschool. Na afloop spraken we elke dag af in de groentenzaak van Johans vader, dat was vaste prik. Daarna gingen we met een groepje voetballen in de speeltuin in de buurt. Ook 186 AJAX MAGAZINE APRIL 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 194