- afac&or Beelden uit de Studio Sport-videoband 'Johan CruijffRuud Krol vuurpijlt de bal zonder kijken schuin naar voren (foto linksboven). Dan begint de geschiedenisles... Nu dan de eerste officiële FC Den Haag - Ajax. Met geen mogelijkheid te zeggen wat het gaat worden. Uit, vorig jaar augustus, met 1-0 verloren. Doelpunt Sjaak Swart. Rob houdt het vandaag op een gelijkspelletje. We bevinden ons op de vijf treden hoge staantribune onder de oude zittribune waar de pers, de coryfeeën en al die andere mensen zitten die meer geld hebben dan wij. Wij staan. Supporters en leden behoren te staan. Ter hoogte van de middenlijn, tussen de beide dug-outs in. Al een uur voor de wedstrijd rijdt de kar met de dampende ketel warrumme wogs af en aan. We neuriën mee met de vertrouwde reclameboodschappen die we elke veertien dagen in dezelfde volgorde voorbij horen komen. Alleen nu, nu Ajax op bezoek komt, lijken ze op een of andere manier geladener. Indrukwekkender. Overtuigender. Bij de Trompgarage huren, veilig sturen. Gevolgd door het geluid van een volgeschonken wordend glas met het gezongen rijmpje 't Is Heineken bier, het meest getapt. Dat heerlijke bier waar je graag in hapt. Iedereen overal Heineken. Heerlijk helder Heineken. En tenslotte een in opdracht van de firma Laurens door het Leedy Trio gezongen vrolijkmaker, die we uit volle borst meezingen: Ay ay ay, die Caballero, dat is pas een sigaret. Ja ja ja, die Caballero, echt je dat en je van het! FC Den Haag vertoont dit eerste seizoen nog weinig evenwicht. Met 24 punten uit 18 wedstrijden op de vijfde plaats, maar uit de laatste zes wedstrijden slechts vier puntjes. Ajax is dit seizoen sterker dan Feyenoord dat vorig jaar kampioen werd. Ze zijn favoriet, maar zullen het in Den Haag niet gemakkelijk krijgen. Feyenoord en Ajax hebben het hier trouwens nooit gemakkelijk. Eind november sleepte Feyenoord hier nog net een 2-1 zege in de wacht. Twee doelpunten van Jan Boskamp, de tegentreffer kwam van Wytze Couperus, die er vandaag niet bij is. Zelfs de Feyenoorders onder de 28.872 toeschouwers waren het erover eens dat een gelijkspel de verhouding beter zou hebben weergegeven. Ajax voetbalt de eerste helft ronduit slecht. Of liever gezegd: FC Den Haag geeft Ajax geen gelegenheid om goed te voetballen. De agressieve taktiek van trainer Vaclav Jezek werkt. Geef je tegenstander niet de kans om de bal aan te nemen. Laat zien dat Haagse bluf krachtiger is dan Amsterdamse techniek. Maar dan op z'n Tsjechisch. Aanvoerder Aad Mansveld eist de hoofdrol voor zich op. Hij bestrijkt het gehele veld, strooit met passes van vijftig, zestig meter, vergrendelt zijn verdediging, sart zichtbaar elke tegenstander die bij hem in de buurt komt en laat zijn medespelers zichzelf ontstijgen. Johan Neeskens wordt op AJAX MAGAZINE APRIL 1997 177

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 185