Ho*» een mazzelgoal Johan Cruijff door Chris Willemsen Terwijl het niets meer of minder was dan gewoon een aardig doelpunt, waarvan er wekelijks op de velden en in de zalen vele worden gemaakt. Rapportcijfer zeveneneenhalf. Niet lager omdat er een bijzonder fraaie actie van Cruijff aan voorafging. Maar zeker ook niet hoger, gezien het overgewicht aan geluk. Het is zondag 2 januari 1972 en ideaal voetbalweer. Van winterkou is weinig te bespeuren. De temperatuur loopt op tot een graad of zes boven nul. De wind is nog op kerstreces. Heel af en toe laat zelfs de zon zich zien. Magertjes weliswaar, maar toch elk uur wel enkele minuten. Dwars door het dikke witgrijze wolkenplafond heen en hier en daar van richting veranderd of rigoureus een halt toe geroepen door de kale kruinen van de hoge bomen van het Zuiderpark. Ja, FC Den Haag - Ajax gaat een lekkere wedstrijd worden. Terreinmeester Rob Vermeulen staat bij de spelersingang. Met de handen in de zakken van zijn groene parka en een shagje in de rechtermondhoek kijkt hij maarschalkerig het stadion rond. Zijn veld verkeert in onberispelijke conditie. Alleen in de doelgebieden een half vierkant metertje aarde. De rest is gras, kortgeschoren vaalgroen wintergras. Daaronder een harde, maar eerlijke, egale bodem, waarop de bal zoals het hoort naar je luistert. Vanochtend om elf uur heeft hij de lijnen vers gekrijt. De roodgroene hoekvlaggen glad gestreken en gehesen. Fonkelnieuwe doelnetten opgehangen. Strak naar achteren getrokken om de staanders heen. Met extra pinnen aan de achterkant. Zodat de bal bij een hard ingeschoten doelpunt terugtrampolient het veld weer in. Dit is voor een doelman dodelijk, voor de tweede maal de bal langs zien komen. Die dikke Stuy heeft het niet meer als Sjaak Roggeveen hem straks met drie treffers zesmaal gaat passeren. Of staat Harald Berg vandaag in de spits? De dug-outs heeft hij uitgeveegd en blinkend schoon gepoetst. Zelfs het bordje bezoekers glanst. Rob heeft aan alles gedacht. Hij is de bescheidenheid zelve. Het prototype van de werker in de schaduw. Toch zou hij vandaag graag alle toeschouwers persoonlijk willen vertellen dat dit veld er dankzij hem zo mooi uitziet. En dat zij dankzij hem aanstonds met hun 27.684en mogen kijken naar een schitterende première, naar de eerste opvoering van FC Den Haag - Ajax uit de geschiedenis. Dankzij hem op een plaatje van een toneel, in een theater van een ambiance. Tot en met het vorige seizoen speelde ADO op zijn veld. Op 1 juli 1971 smolt ADO met stadgenoot Holland Sport samen tot FC Den Haag. Een gedwongen huwelijk. Een fusie als een stuitbevalling. Een stamppot van intriges en emoties, met de Gemeente Den Haag als kuiltje jus en Wethouder van Sportzaken Piet Vink als onsje kaantjes. Het resultaat: Holland Sport hield op te bestaan, de amateurs van ADO gingen verder als ADO en de profs van ADO kregen de naam FC Den Haag. A I A V AA A C A 7 I M C ADDII 1QQ7 175

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 183