Ton Thie verslagen. Foto: Frans Hemelrijk Ruim een kwart eeuw geleden, op 2 januari 1972, tijdens de wedstrijd FC Den Haag - Ajax, produceerde iohan Cruijff het volgens velen mooiste doelpunt ooit op een Nederlands veld gemaakt: een onvoorstelbaar knappe boogbal van een metertje of veertig, vijftig. Onze medewerker Chris Willemsen, destijds voetballend bij de reserves van FC Den Haag, was erbij. En maakt zich tot op de dag van vandaag kwaad over zoveel misplaatste ophef. Het doelpunt van Cruijff was, aldus Chris Willemsen, helemaal niet zo bijzonder. Een reconstructie. Ik ging ook wel naar ADO kijken. Ik heb het mooiste doelpunt gezien dat Cruijff ooit gemaakt heeft, dat bekende lobje even voorbij de middenlijn, waar Ton Thie alleen maar naar kon graaien. En twee alinea's verderop: En als ik mijn ogen dicht doe zie ik zoveel jaar later nog precies dat doelpunt van Cruijff tegen ADO. Dat is een vorm van kunst of ballet. In een Voetbal International van enige tijd geleden interviewt Romke Hoogstra Theo van Gogh. Beide citaten hierboven zijn uit dat interview afkomstig. Het volgende citaat komt uit het prachtige '95 jaar Ajax' van Evert Vermeer: Op 2 januari scoorde hij in het Zuiderpark tegen FC Den Haag een doelpunt dat alle andere doelpunten die nog in het splinternieuwe jaar gescoord zouden worden, kansloos maakten in de race om de titel doelpunt van het jaar': een afstandsschot dat horizontaal van Cruijffs voet vertrok, vervolgens 45 graden linksaf sloeg, langs de lengte-as van het veld op doelman Thie afging, over diens vingertoppen scheerde en tenslotte vlak onder de lat in het doel viel. En dit zijn er nog maar drie: drie van de talloos vele uitspraken die er in de afgelopen vijfentwintig jaar over het doelpunt van Cruijff zijn gedaan. Uitspraken die mij stuk voor stuk razend maken van woede en machteloosheid. Dit doelpunt van Johan Cruijff wordt verheven tot iets bovenmenselijks. Tot een monument in de historie van het vaderlandse voetbal. 174 AJAX MAGAZINE APRIL 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 182