ten. Dat een hele eer eev Ay! hsj Foto: Louis van de Vuurst nieuw stadion is neergezet zonder dat het naar Johan Cruijff vernoemd is. Een kleedkamer op de Toekomst met zijn naam is voorlopig de enige verwijzing naar de man die over de hele wereld beroemd is. En als alles meezit zal er, als de ambtelijke molen uiteindelijk op de goede plek stil zal komen te staan, een plein Johan Cruijff- plein gaan heten. Dat zou moeten komen op de plek waar vroeger de middenstip van de Meer heeft gelegen. Voor alle zekerheid belde ik naar het stadsdeelkantoor Watergraafsmeer. Je kon niet weten. Het zou toch leuk zijn als ik Cruijff zelf de goede tijding kon doen. 'Ik verbind u door met meneer Doedens.' 'Met Doedens.' 'Dag meneer Doedens. Welke functie bekleedt u?' 'Ik ben coördinator bouwaanvragen van het stadsdeel Watergraafsmeer.' 'Gaat er in uw prachtige stadsdeel een plein vernoemd worden naar de beste voetballer die Nederland ooit heeft voortgebracht?' 'Ik zou het niet weten. Voorlopig is daar nog helemaal geen beslissing over genomen. Als ik dat zo eens inschat gaat dat nog zeker twee jaar duren. Tegen de tijd dat de eerste woningen bijna moeten worden opgeleverd, gaan we de naamgeving regelen. Eerst moet er nog een ambtenaar worden aangesteld die zich gaat bezighouden met de voorstellen van de stadsdeelraad. Ik kan me voorstellen dat er om een Johan Cruijff-plein gevraagd gaat worden. Maar ik kan me ook indenken dat er voorstellen komen om vooral geen plein die naam te geven.' Als ik Cruijff op de hoogte breng van mijn journalistieke speurwerk, glimlacht hij minzaam. Cruijff: 'Ik vind het al leuk dat er een kleedkamer naar mij is vernoemd. Niet alleen naar mij, maar ook naar andere Ajacieden die een grote staat van dienst hebben. Het helpt om het gevoel van de club te behouden. Ajax, de Meer en Voorland vormden een drie-eenheid die met de verhuizing onder druk is komen te staan. De afstand tussen de Toekomst en de Arena is net even te groot. Je kunt vanaf het jeugdcomplex weliswaar het stadion zien liggen, maar gevoelsmatig zeg ik dat het beter was geweest als de Arena zou hebben gestaan waar nu het trainingsveld van de selectie is. Ja, en als je dan zegt dat het stadion eigenlijk het Johan Cruijff Stadion had moeten heten dan geef ik je gelijk. Als je commercieel denkt, dan had het stadion naar mij genoemd moeten worden. Ze denken hier commercieel, maar toch hebben ze dat niet gedaan. Dat is raar. De naam Cruijff spreekt volgens mij meer aan dan een lege naam als Amsterdam Arena. Iemand in China of Georgië zal niet begrijpen dat het dan om voetbal gaat. Als je het over een Cruijff Stadion hebt, zou dat eerder lukken. Ons grootste exportproduct is toch voetbal? Dat is al jaren zo. Maar ja, in Nederland is het nu eenmaal regel dat er nooit iets naar levende mensen wordt vernoemd. Ik zou eerst dood moeten gaan voordat ze het stadion mijn naam konden geven, en zo graag wil ik dat nou ook weer niet. Ik was er wel trots op geweest als het wel was gebeurd. Dat had ik echt een hele eer gevonden. Als de Nederlandse regels 162 AJAX MAGAZINE APRIL 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 170