Daar heb je toch nooit moeite mee gehad? Cruijff: 'Nee, maar het is wel een gevecht, dat je aan zou moeten gaan. Want je komt niet tegenover één iemand te staan, maar tegen een serie mensen. In dat gevecht heb ik nu geen zin. Daar moet je fanatiek voor zijn, scherp. Je moet alle details in het oog kunnen en ook willen houden. Daar moet je klaar voor zijn. Het is heel hard werken.' Voel je je daartoe niet in staat? Cruijff: 'Nee, ik heb geen zin meer in de confrontaties. Het kan per definitie niets anders zijn dan een vechtpartij. Slaap je in, dan gaat het naar beneden. Ik weet niet in hoeverre mijn leeftijd ermee te maken heeft dat ik er nu geen zin in heb. Het is wel zo dat ik nu al twaalf jaar onafgebroken in die situatie heb gezeten. Nooit vakantie, je kunt je nooit even terugtrekken, het gaat maar door. De manier om weer op kracht te komen, is even in de vergetelheid te zijn. Dat is er bij mij niet bij geweest. Daarom vind ik het nu heerlijk om wat dat betreft even te kunnen ontspannen. Ik doe nu zo'n beetje alles waar ik zin in heb. Waar ik geen zin in heb, doe ik niet. Dat is misschien iets overdreven gesteld, maar zo voelt het wel. Hetzelfde met mijn verjaardag. De hele wereld wil interviews. Ik heb daar helemaal geen zin in, dus beperk ik het tot de dingen die ik de moeite waard vind.' verleden tijd. Dat doe ik zelf ook wel eens, maar ik ben natuurlijk nog geen verleden tijd. Als je de aandacht negatief opvat, concludeer je dat mensen er geld mee denken te kunnen verdienen. Als je het positief opvat, zie je dat mensen trots zijn.' te sprokkelen voor een standbeeld van Cruijff. Het initiatief is bij mijn weten blijven hangen in de eerste fase. Misschien is dat maar goed ook, want Nederland mist nu eenmaal het vermogen tot officiële verheerlijking. Als je ziet op welke Foto: Louis van de Vuurst Natuurlijk is het een heuglijk feit datje vijftig wordt, maar vind je zelf die aandacht daarvoor niet buitensporig? Cruijff: 'Ja, dat is het tegenstrijdige in Nederland. Heel lang doen ze er helemaal niets aan, tot ze plotseling denken dat ze wel wat moeten doen, en dan barst het los. Er komt nu zoveel dat het net lijkt of je dood bent. Men praat over je in de Het Johan Cruijff-plein De waarheid rond het enthousiasme ligt waarschijnlijk halverwege de trots en het opportunisme. Cruijff is mateloos populair bij de achterban van Ajax. Hij wordt verafgood, op een manier die elke overige fundamentalistische religie tot een macraméclub degradeert. Enkele jaren geleden was er iemand bezig geld bij elkaar schandalige manier er met het beeld van Wim Kan en Corrie Vonk wordt omgesprongen, dan mag je God bidden dat niemand ooit genoeg geld zal kunnen inzamelen om Cruijff in brons te laten gieten. De Amsterdam Arena had natuurlijk nooit zo mogen worden genoemd. In geen enkel buitenland valt het uit te leggen dat er in Amsterdam een AJAX MAGAZINE APRIL1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 169