is waar je blij mee en trots op bent. Ajax is altijd mijn club geweest. Ik had alleen regelmatig onmin met mensen die tijdelijk iets te vertellen hadden. Dat is een heel ander verhaal. Ik heb die twee dingen altijd los van elkaar gezien. Je hebt de club en de mensen. Met Barcelona heb ik precies hetzelfde.' Morten Olsen wordt de nieuwe trainer. Heb je er geen spijt van dat je jouw beslissing omtrent het trainerschap niet hebt genomen voor de deadline die het Ajax-bestuur had gesteld? Cruijff: 'Nee, want het ging erom of ik volgend seizoen iets ging doen of niets. De beslissing die ik heb genomen is dat ik volgend seizoen niets doe. Ik denk dat het heel verstandig is geweest om pas te bepalen wat ik ging doen toen ik daarover heel goed had nagedacht. Je moet je bij zulke zaken nooit onder druk laten zetten. Het zou mezelf schaden als ik geforceerd een beslissing zou nemen, waar ik niet voor honderd procent achter stond. Iedereen heeft altijd haast, iedereen stelt altijd deadlines, maar ik heb daarvan genoeg meegemaakt om toch gewoon mijn eigen plan te trekken. Ik heb nooit de verleiding gevoeld om op het verzoek van het Ajax- bestuur in te gaan. Het ging erom of ik er weer tegenaan wilde gaan of niet. De argumenten om dat wel te doen waren niet zo talrijk. Ik blijf voetbal, en het voetbalvak leuk vinden. Maar er zijn meer argumenten tegen. Als je aan de slag gaat, doe je dat om dingen te verbeteren. Dat betekent voor jezelf dat je keihard moet werken, waar op zich niks op tegen is. Voor sommige anderen betekent het dat je vervelende beslissingen moet nemen. Daar ontkom je niet aan.' Zit er een leuke tijd aan te komen voor de Ajax-trainer? Cruijff: 'Ik denk dat er een harde tijd aankomt. Je ziet dat er leuk gevoetbald wordt, maar ook dat er vrij veel aan mankeert. De traditie van Ajax wordt bedreigd doordat de jeugdopleiding niet sterk is. Dat heb ik een paar jaar geleden al gezegd, hetgeen me niet in dank is afgenomen. Ik ben altijd gewend om me te bemoeien met datgene waar ik van hou. Je signaleert en je waarschuwt. Niet iedereen is daar blij mee, dat kan ik me ook wel voorstellen. Maar het is ook een beetje kortzichtig om de boodschapper te onthoofden en met de boodschap niets te doen. Vaak is het zo dat mensen zichzelf belangrijker vinden dan de club.' Co Adriaanse, de directeur opleidingen, gaat nu als trainer naar Willem II. Hij zegt dat hij zijn taak volbracht heeft. Cruijff: 'Naar zijn mening waarschijnlijk wel, en naar zijn niveau. Ik ben gewend om op het allerhoogste niveau te werken en als je dan ziet wat er doorkomt, dan zie je dat ze het niveau missen. Dan kan Adriaanse wel zeggen dat hij het goed gedaan heeft, maar het is dus niet goed genoeg.' Maar ligt dat aan de opleiding of aan de generatie? Cruijff: 'Aan de opleiding. De laatsten die op hoog niveau zijn doorgekomen zijn Seedorf en Kluivert. Die twee zijn door Tonnie Bruins Slot gehaald. Daarna komt een groot gat. Jongens als Melchiot zijn van een ander kaliber. Aanvallers komen er al helemaal niet meer door. Vroeger had je Van Basten, Kieft, Bergkamp, Van 't Schip, nog langer geleden mezelf, Keizer, Rep, Swart en noem maar op. Zulke jongens komen er nu niet meer door. Als ik nu weer bij Ajax zou beginnen, zou ik die mensen die van zichzelf vinden dat ze het goed hebben gedaan, duidelijk moeten maken dat ze het niet goed gedaan hebben.' AIAV y ATA7IMC ADD II >100*7

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 167