we ook niet na. Als een Nederlandse Mare Dutroux ons vraagt, twijfelen we evenmin.' Hans: 'Je kunt niet de ene zaak aannemen en de andere weigeren. Daarmee wek je de schijn dat je het eens bent met de één en oneens met de ander. Dat kan niet. Het ligt in de grondwet verankerd dat iedereen recht heeft op rechtsbijstand. Wij geven daar inhoud aan.' De verdediging van extreem-rechtse groepen ligt in de samenleving en dus ook bij advocaten gevoelig. Dergelijke zaken, zegt Wim Anker, worden als een hete kroket in de beroepsgroep doorgegeven. 'Ga maar naar de Ankers,' roepen collega advocaten nog wel eens. De Ankers vinden het geen probleem dat zij daardoor voor extreem-rechts de functie van 'vluchtheuvel' hebben gekregen. En dan nemen ze de kritiek die ze ontmoeten maar op de koop toe. Een baksteen door de ruit, verfbommen tegen de deur en op het pand geschilderde leuzen zijn daarvan de botste uitingen. Maar de broers hebben een eigen manier om de kritiek te pareren en het 'maatschappelijk onbegrip' over het strafrecht weg te nemen. Al een jaar of vijftien houden zij met grote regelmaat lezingen door het hele land. De ene keer steken ze een praatje af voor de plattelandsvrouwenvereniging in Giethoorn over alternatieve straffen, een andere keer gaat het voor de Enschedese Rotary Club om een verhaal over het gevangenisleven. En als de mensen willen lachen, kan het ook: de Ankers vullen even gemakkelijk een avond met sappige anekdotes, afgewisseld met wat levensliederen. Tot de eerste week van 1999 is de agenda overigens volgeboekt. Wie ze daarna nog wil uitnodigen, moet zich aansluiten op een wachtlijst van ruim 250 instanties en verenigingen. 'Het kan voor een strafadvocaat geen kwaad wat naamsbekendheid op te doen.' /Weer tweelingen Voetbal is een belangrijke uitlaatklep. Toch is het spel voor verbetering vatbaar, vinden ze. Zowel de spelregels, als het tuchtrecht. Het systeem van gele kaarten rammelt bijvoorbeeld van alle kanten. 'Het onderuit halen van een speler kan lonend zijn,' zegt Hans. Aan de gele kaart die de dader krijgt, heeft de tegenstander van dat moment immers niets. Hoogstens de club waartegen de volgende keer wordt gespeeld heeft er voordeel van. De oplossing ligt volgens de Ankers in een lik-op-stuk-beleid: tijdstraffen, iemand voor een aantal minuten naar de kant sturen. En wat helemaal niet kan, zegt Hans, is de competievervalsing die optreedt door de mogelijkheid om tegen schorsingen in beroep gaan. 'De beroepscommissie komt zo laat bij elkaar dat schorsingen veel te lang worden opgeschort. Als we mensen op de maan kunnen zetten, kan zo'n commissie ook binnen vier dagen bij elkaar komen.' Nog meer aanbevelingen. Van Hans. Voetbal is voetbal, en spelers moeten met hun handen van de bal blijven: in plaats van de bal in te gooien, moet hij worden ingetrapt. Buitenspel zorgt voor de meeste 'trammelant' op het veld en de tribune, dus bestrijdt het kwaad bij de wortel: schaf de buitenspelregel af. 'Ach, Joop,' zegt Wim, 'voetbal is emotie. Waar winden wij ons zo'n hele wedstrijd over op? Over de scheidsrechter. Jij zit ook voortdurend te schelden of het buitenspel is of niet. Doodzonde toch, als je dat allemaal kwijt bent?' Wedstrijden laten leiden door twee scheidsrechters zou volgens de Ankers al helpen de willekeur van sommige beslissingen in te dammen. Tijdens de Friese derby Akkrum 6 tegen GAVC 6 werd de dubbele leiding vorig jaar al eens door het duo zelf in praktijk gebracht. Met succes. Wim: 'We hadden grote overeenstemming bij het nemen van beslissingen.' Hans: 'Ja, wedstrijden moeten worden geleid door eeneiige tweelingen. Dat betekent ook dat er meer eeneiige tweelingen moeten komen.' 146 AIAX MAGAZINF APRII 1<*Q7

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 154