juristen. Ik kan urenlang op een dagvaarding zitten turen. Als ik dan iets heb gevonden bel ik broeder. "Joop, ik heb het". Als de uitspraak later gunstig uitvalt, willen we er graag eentje op nemen.' Gestolen raskonijn Gemiddeld behandelen ze ieder zo'n driehonderd zaken jaarlijks. Hans: 'Niet allemaal even zwaar, hoor. Soms gaat het heel snel. Wij doen niet, zoals een aantal collega's, alleen grote, geruchtmakende zaken. Wij draaien veel politierechter zaken, waarmee we vaak in een uur of drie, vier klaar zijn.' In, wat zij noemen, 'bovenmodale zaken' worden de stukken door beiden gelezen. Wim: 'Als Hans de diefstal van een konijn behandelt, moet hij dat alleen afkunnen. Hoewel ik soms m'n twijfels heb.' Hans: 'Ja, zeker als het gaat om een raskonijn, klop ik nog wel eens aan voor een second opinion Opereerden zij aanvankelijk voornamelijk in het noorden, sinds een jaar of zes is heel Nederland hun werkgebied. Wim: 'Het groepje advocaten dat is gespecialiseerd in strafzaken is niet zo groot. We staan nu ook te pleiten voor de rechtbank van Maastricht of Middelburg. Een aantal aansprekende zaken heeft onze naamsbekendheid vergroot. Komt bij dat we met z'n tweeën zijn. Doordat we een tweeling zijn, vallen we iets meer op.' Grote klussen doen ze altijd samen. Wim staat Ferdi E., de moordenaar van Gerrit Jan Heijn, al acht jaar als raadsman bij; Hans leest altijd alle stukken mee. Onlangs wisten ze E. na zeven jaar cel overgeplaatst te krijgen naar een tbs-kliniek. Voorts traden en treden zij op in spraakmakende processen, zoals tegen ziekenverzorgster Martha U. ('de Engel des doods', voor de moord op vier bejaarden tot vier jaar cel en tbs veroordeeld), de Friese huisarts Sippe Schat (die dit voorjaar terechtstaat voor moord op een terminale kankerpatiënte, 'maar dat ligt juridisch nogal gecompliceerd'), de boerenleiders (in verband met de diefstal van mestdossiers) en de man die in het Delftse café Het Koetsiertje zes mensen doodschoot. Recent wendde ook Hans van Z., die opnieuw van moord wordt verdacht, zich tot de Ankers. De tragiek en ellende waarmee ze dagelijks worden geconfronteerd, dragen ze niet als last mee. Wim: 'Als we het niet meer aankunnen, moeten we ons maar specialiseren in echtscheidingen of ruilverkaveling. En we kunnen natuurlijk altijd nog de muziek in.' Coen AAoulijn-mensen En, zeggen ze, voetbal biedt nog altijd veel afleiding en plezier. Van jongs af aan al. Vanaf de late jaren '60 dragen de Ankers Feyenoord in hun hart. Als kleine jongens reisden zij vanuit Akkrum naar Rotterdam. 'We zijn Coen Moulijn-mensen. Ongetwijfeld een grote teleurstelling voor de lezers van dit blad.' Maar hun liefde voor Feyenoord is niets vergeleken met die voor SC Heerenveen. Al een jaar of twintig behoort het duo tot de vaste supportersschare van de trots van Friesland. Hun finest hour beleefden ze op 20 mei 1993: de bekerfinale tegen Ajax in De Kuip. Weliswaar met 6-2 verloren, maar zoiets vergeet je niet snel. 'Het halve stadion zat vol met Friezen. Dik vijfentwintigduizend man. Na afloop kreeg Ajax een staande ovatie van ons. Zo doen we dat.' Hans: 'Heerenveen is de club voor de plattelanders, voor de mensen uit de dorpen. Heerenveen is Abe Lenstra, het volkslied, de shirts, de sfeer op de tribune. Allemaal even mooi. Cambuur is meer de club voor de grote stad. Daarbij: een Foto: Wanda Tuerlinckx nieuwe club, met nauwelijks historie.' Wim: 'Van de voorzitter tot de kaartverkoper: iedereen is even trots op de club. Iedereen wil zijn steentje bijdragen aan het positieve imago van Heerenveen. Die betrokkenheid mis ik bij veel andere clubs. We hebben een stadion zonder hekken, maar er is geen mens die het veld opkomt.' Heerenveen, zegt Wim, is niet meer het kruidenierswinkeltje van op de hoek. De club is een modern uitgeruste supermarkt, waar overigens niet naar hartelust door concurrenten valt te shoppen. Het beste bewijs daarvoor is dat Heerenveen vorige zomer toch maar mooi Ajax kon weerstaan in het getrek om sterspeler Jon Dahl Tomasson. En Tomasson, zegt Wim, moet ook volgend seizoen blijven. Daarvoor moeten de sponsors maar eens wat extra op tafel leggen. 'Ja, als het gaat om salarissen van twee miljoen gulden netto, zal Heerenveen moeten afhaken.' Trouwens, die Tomasson is voor de Ankers hét voorbeeld van het perfecte gevoel bij Heerenveen om talenten op te sporen en topspelers te contracteren. Een paar jaar terug liep opeens Rodion Camataru, ooit Europees topscorer, met het pompeblêdden-shirt om z'n schouders. 'Ongelooflijk, wat die man kon.' En nu zijn er Simon Karkov, Ole Tobiasen, Mark Nygaard: allemaal supertalenten, zeggen

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 151