Op het VVCS-gala viel Ajax drie maal in de prijzen. Ronald de Boer werd voor de tweede keer in successie uitgeroepen tot speler van het jaar. Louis van Gaal ontving de prijs voor de beste trainer en Edwin van de Sar werd gekozen tot keeper van het jaar 1996. Foto: Louis van de Vuurst tegenop. Bovendien kreeg Ajax plotseling te maken met de weigering van Winston Bogarde om tegen Atletico Madrid op de bank plaats te nemen, waardoor Louis van Gaal niet anders kon dan de verdediger niet eens meer mee te nemen naar het trainingskamp. Dit tot zijn grote droefenis. 'Ik ervaar dit als een nederlaag,' zei de trainer erover. 'Bogarde is bij mij weggedreven.' Veel tijd om bij het incident stil te staan was er niet. De wedstrijd wachtte en bovendien sloeg de griep enigszins toe, waardoor enige spelers wat kwakkelig werden maar uiteindelijk kwam er toch een voltallige Ajax-ploeg op het veld, die de bedoeling had in ieder geval de nul te houden. Dat lukte helaas niet. Aan één kans hadden de Spanjaarden genoeg om op 0-1 te komen en dan wordt het heel moeilijk. Helemaal wanneer Ajax zoals zo vaak veel kansen nodig heeft om te scoren. Dat lukte pas kort in de tweede helft op een schitterde manier door Kluivert op aangeven van Litmanen (1-1). Daar bleef het helaas bij, hoewel Wooter nog heel dicht bij de tweede treffer was. Zonde en dom was verder de gele kaart die Kluivert opliep waardoor hij in de tweede wedstrijd niet kon meespelen. Toch was hij optimistisch. 'Ik verwacht dat we toch nog onze kansen krijgen in Madrid,' zei de nummer 9 met vooruitziende blik. De spits had toch maar voor alle zekerheid zijn 'laatste' Ajax-shirt niet afgestaan. Opvallend was ondanks het gelijkspel het optimisme voor de return. De zaak lag duidelijk: er móest gescoord worden in de in Madrid te verwachten heksenketel, die niet het minst werd opgestookt door uitspraken van de voorzitter Jesus Gil y Gil. Het Ajax-bestuur had daar geen goed woord voor over en heeft dat ook laten weten aan UEFA, KNVB en Atletico Madrid zelf. In de aanloop naar die belangrijke tweede ontmoeting in Madrid kwam eerst FC Utrecht met Gerald Vanenburg naar de Arena. Gezien het spel waren de spelers vermoedelijk al met hun gedachten ergens in Spanje. De concentratie was niet voldoende en de frommelgoal bezorgde Ajax tenminste de volle winst maar kon verder voor weinig opwinding zorgen. Kiki Musampa stond toevallig op de goede plek om een afgeslagen bal het doel in te tikken (1-0). Omdat Ronald Spelbos helaas problemen had met de gezondheid zat bij FC Utrecht Jan Wouters op de bank, die zijn ploeg vlak voor tijd nog bijna gelijk zag maken. Het bleef bij die minimale winst waardoor er weer drie punten konden worden bijgeschreven. Maar snel vergeten verder. VVCS-gala Daags na deze niet al te beste ontmoeting konden we ons via de televisie vergapen aan het jaarlijks terugkerende WCS-gala met voor Ajax drie onderscheidingen. Ronald de Boer werd door de collega's als beste speler van het jaar 1996 gekozen, Edwin van der Sar werd als beste keeper uitverkoren en Louis van Gaal ontving de prijs voor de beste trainer. Voor Ronald was het de tweede keer. Eerder gebeurde dat in 1995. 'Toen was het voor mij een verrassing, nu niet,' sprak hij AJAX MAGAZINE APRIL 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 13