een omweg willen uitleggen. De Nederlanders zijn recht voor de raap. Minder elegant, maar je haalt er meer resultaat uit. Eric Gerets heeft de sleutel voor succes in handen: hij is een Bourgondiër, maar een die de Nederlandse slag niet gemist heeft. In Lier ben ik echt al een bekende kop. Het vreemde is dat ze je met rust laten. In Nederland willen fans graag een babbeltje met je maken. Hier hoeft dait niet zo nodig. Ik word wel vaak in het Engels aangesproken, door mensen die me helemaal niet kennen.' Lachend: 'O, wat spreek jij goed Nederlands, reageren ze dan.' Racisme Helaas werd het uitstekende seizoen dat Stanley Menzo in de Belgische competitie ten beste geeft, overschaduwd door een dom incident, dat hem een rode kaart opleverde. In de thuiswedstrijd tegen Sint- Truiden wond hij zich zodanig op over de racistische uitlatingen van tegenspeler Goots, dat hij tijdens de rust bij de scheidsrechter finaal door het lint ging en meteen rood kreeg in de catacomben van het stadion. Menzo vond het een zielige toestand, maar wil er verder niets meer over kwijt. Tijdens het Gala van de Gouden Schoen werd het incident enigszins theatraal bijgelegd. De voetbalbond zou rond beide hoofdrolspelers een campagne tegen racisme willen starten. 'Ik heb uiteraard de Nederlandse idenditeit, maar hou mijn Surinaamse achtergrond, waar ik erg gevoelig voor ben,' verklaart hij. 'Vanaf mijn zesde ben ik in Nederland. Wij kregen de tijd om hier te integreren en te wennen aan het klimaat. Over een paar jaar maak je een gelijksoortige evolutie mee met Marokkanen en Turken. Ze groeien mee in de samenleving. Je mag het mentaliteitsverschil niet onderschatten. Kijk maar naar de problemen die Marcio Santos bij Ajax gekend heeft. Dat botst gewoon. Een jongen als Arno Splinter speelde op zijn negentiende een wereldkampioen als Santos uit de ploeg, dat zegt genoeg, vind ik.' Relativeren over het leven hoef je Stanley Menzo niet bij tebrengen. Hij brengt 7 juni 1989 in herinnering, de dag van de vliegramp. 'Het maakt me pijnlijk duidelijk hoe betrekkelijk alles is. En dan sta je je suf te piekeren, omdat je een plaats in het elftal kwijt bent. Een duidelijker levensles kon ik niet krijgen. Ik ben blij dat er een Stichting Kleurijk Elftal wordt opgericht.' Heeft hij, tot slot, het gevoel dat er meer in zijn carrière had gezeten? 'Weet ik niet. Die bedenking kun je pas maken aan het einde van de rit. Als jonge keeper kende ik het geluk, dat Cruijff resoluut voor mij koos, ten nadele van Galjé. Verder heb ik weinig interlands gespeeld, omdat Hans van Breukelen sterk presteerde bij Oranje, zodat ik niets te eisen had en in de wachtkamer moest blijven. En tenslotte kun je je afvragen of ik nog een nieuwe kans onder Van Gaal had moeten krijgen. Ach, zo is het altijd afwegen. Menzo voelt zich nu gelukkig, laat ze vooral dat maar weten in Amsterdam.' 122 AJAX MAGAZINE APRIL 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 130