t650mt duidelijk te verstaan, dat hij het niet zag zitten met mij. Een nieuwe transfer drong zich daarom op. Ditmaal naar België, waar Eric Gerets me bij Lierse binnenhaalde. Via Ernie Brands hoorde ik dat Gerets mij zou willen. Ik kende hem niet, had alleen als tegenstander met hem te maken gehad. Hij zei me bij het eerste contact, dat ik uit het goede hout gesneden moest zijn en begon meteen over die fameuze 0-0 van PSV destijds tegen Werder Bremen. Ik moest daar in een hectische partij invallen, speelde sterk en hield de kwalificatie vast. Een voltreffer ditmaal, de overgang naar Lierse, omdat ik hier het vertrouwen krijg, dat ik jaren ontbeerde. In een nieuwe omgeving werk ik eraan om weer de oude Stanley Menzo te worden. Eindelijk kan ik nu weer belangrijk zijn voor een elftal, voetbal is opnieuw een plezier geworden. Als keeper krijg je toch een bepaald inzicht in het spel, omdat je alles voor je ziet gebeuren. Ik krijg voor een groot gedeelte verantwoordelijkheden naar me toe geschoven, al gaat Gerets in de groep met mij om zoals met een ander.' Ervaring In een nieuwe omgeving moet Menzo het klaren zonder begeleider. Heeft hij ook nu behoefte aan een type Frans Hoek? 'Als je dertig bent, is dat een stuk minder belangrijk geworden. Toen ik debuteerde bij Ajax was ik twintig, dan heb je nog alles te leren. Nu ligtmijn rol anders. Ik tracht ervaring door te geven. De details waarover ik dagelijks met de jongens praat, slaan niet op het keepersvak alleen, maar evenzeer op het presteren van de anderen. Om het precies te zeggen: alles stoelt op een wisselwerking. Als er kort op de man verdedigd wordt, kan ik wat vooruitkomen in mijn positie. En dan voel ik me op mijn best. Waarom kan Van der Sar op zijn specifieke manier functioneren? Om precies dezelfde reden, omdat de anderen kort afdekken. Die benadering kennen ze in België nauwelijks. Gelukkig heeft Eric Gerets daar in zijn Nederlandse periode al van geproefd, zodat wij op dezelfde golflengte zitten. Lierse maakt snel vorderingen in het vooruit verdedigen en je ziet het verbluffende resultaat. Ik moet uiteraard toegeven dat ik met Lierse een stapje lager terecht ben gekomen. Maar wat betekent dat? Ik kon bij Ajax blijven en de Champions League vanaf de bank volgen. Bij PSV zat ik ook op een club met niveau. Lierse speelt echter in België voluit mee voor de titel, dat is toch ook mooi? Mijn club heeft minder uitstraling, maar ik de mis het niet hoor. Daarvoor ben ik er te gelukkig om, dat ik hier weer tot mijn recht kom. België heeft iets gemoedelijks. Ik ben een Surinamer, wij leven van dag tot dag en zien morgen wel wat er komt. De Belgen leven vrij, ik vind dat lekker. Het levensritme verschilt. Ze sluiten 's middags gewoon de winkels en nemen ruim de tijd om te lunchen. Anderzijds leerde ik ook dat ze erg voorzichtig zijn, dat ze alles met AJAX MAGAZINE APRIL 1997 121

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 129