verdediging zo organiseert, dat hij geen enkele bal hoeft te pakken. 'We bespraken gewoon alles. Aanvankelijk ging het louter over voetbal, maar stilaan werd dat contact uitgediept. Op zekere dag kozen we ervoor dat ik witte kousen zou gaan dragen. We vonden dat ze een bepaalde uitstraling hadden. Zo besprak je het ene detail na het andere. Dingetjes onder ons, begrijp je? Ik voelde me toen rustig en gewaardeerd bij Ajax. Een ideaal klimaat om te presteren. Na anderhalf jaar vertrok Cruijff bij de winterstop. Het volgende seizoen leidde Kurt Linder de groep. Een flop, want die man was blijven stilstaan. Hij koos voor een 4-4-2- opstelling, wat absoluut niet bij Ajax hoort. De hele opleiding, van acht tot achttien, is gestoeld op 4-3-3. Die visie kun je zomaar niet doorbreken. Linders positie werd onhoudbaar. Hij werd vervangen door Leo Beenhakker, die overkwam van Real Madrid. Ik onthou hem vooral als een trainer met een goede babbel. Tot mijn verbazing schiep hij echter meteen problemen, omdat hij met zijn eigen kring wilde werken. Daar paste Frans Hoek blijkbaar niet in. Ineens was Frans er niet meer bij en werden de keepers aan hun lot verglaten. Ik kon mijn ei niet meer kwijt en ervoer de situatie als een stap achteruit. Toen heb ik de waarde van een prachtmens als Bobby Haarms leren ontdekken. Zijn persoonlijk contact met spelers is uniek. Het werd een jaar waarin Ajax weliswaar landskampioen werd, maar waarin er voor mij niets bijzonders gebeurde.' Hoewel... er was het beroemde staafincident in de Europese thuiswedstrijd tegen Wenen. Heeft Menzo nooit gevreesd dat hem iets gelijkaardigs kan overkomen? 'Daar ben ik als doelman niet bang voor, neen. Het is zoals met autorijden. Je loopt constant het risico op een ongeval, maar daarom ga je toch niet achter het stuur van je wagen wegblijven?' Auxerre Beenhakker trok, na een gemiste titel in zijn tweede seizoen, tijdens de start van zijn derde jaar plots naar Real Madrid. Een vertrek, dat de Ajax-bestuurders tot hun ongenoegen voor een voldongen feit plaatste. Assistent Louis van Gaal nam over. 'Op zich was die opvolging goed geregeld. Louis kende alle spelers en wist perfect waar hij mee bezig was. Je kent het imago van een assistent in de voetballerij. Je kunt die types meestal van alles wijsmaken. Zo niet Van Gaal. Hij drukte vanaf het begin zijn stempel op hoe het toeging en hoefde geen respect meer te kweken bij de spelers. Dat had hij immers al. De periode onder Beenhakker zat me niet echt lekker, omdat het vertrouwde kader, dat ik bij Cruijff had, op de helling gezet was. Zulke kwesties hoefde je Van Gaal niet uit te leggen, want hij had het allemaal al lang in de gaten doordat hij alles nauwgezet bijhield. Van Gaal begon ongelukkig met partijen tegen PSV en Utrecht. Waar ik hem vanaf het begin sterk in vond, was dat hij het aandurfde om zijn verontschuldigingen aan te bieden wanneer hij fout zat. Dat heb ik er in dit vak weinig weten doen.' Menzo ging zelf hopeloos in de fout in een UEFA-Cupwedstrijd tegen Auxerre. Hij werd verantwoordelijk gesteld voor de nederlaag. 'Edwin Van der Sar kwam erin en hij kende meteen het geluk dat ik niet had. Ik moet toegeven dat,die wissel me eerst als een opluchting overkwam. Het was de beste manier om die rotdag opzij te zetten. Ik ging ervan uit, dat ik de tijd zou krijgen om weer op adem te komen, zodat ik bij het begin van een nieuw seizoen opnieuw onder de lat zou staan. Maar dat liep even anders, want ik kreeg mijn stek niet meer terug. Daardoor zat er niets anders op dan een andere club te zoeken, hoe graag ik ook voor Ajax speelde.' Gerets Het werd PSV. Achteraf bekeken een flop. Menzo: 'Jammer, dat ik daaraan begonnen ben. Als Aad de Mos toen trainer was gebleven, zou het wellicht nog goed verlopen zijn. Maar toen hij ontslagen werd, kwam eerst even Kees Rijvers in beeld en werd nadien Dick Advocaat aangesteld. Ik raakte geblesseerd en kreeg gewoon geen kans meer. Advocaat gaf me AJAX MAGAZINE APRIL 1997 1 19

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 127