Twee deelnemers worden doodgeschoten, negen anderen gegijzeld. Israël weigert op de eis van de terroristen (vrijlating van tweehonderd Palestijnse gevangen uit Israëlische gevangenschap) in te gaan. Terroristen en gijzelaars wordt een vliegtuig op het nabij München gelegen militaire vliegveld Fürstenfeldbruck ter beschikking gesteld. Een klunzige bevrijdingsactie van de politie aldaar loopt uit op een drama: alle negen Israëliërs en een politiefunctionaris vinden de dood, evenals vijf terroristen. Het IOC (Internationaal Olympisch Comité) beslist dat de Olympische Spelen toch moeten worden voortgezet. Gebrek aan sfeer De West-Duitse voetbalkampioen Bayern München verhuist na de Spelen van het knusse stadion aan de Grünwalder Strasse naar het nieuwe Olympiastadion. Tot op de dag van vandaag zal Bayern het stadon slechts huren en is de club, net als in het geval van Ajax en de Amsterdam Arena, géén eigenaar. De laatste jaren gaan steeds vaker stemmen op dat Bayern elders een 'eigen' stadion moet gaan laten bouwen. Ook andere nadelen van het stadion gaan zwaarder wegen. Bij lage toeschouwersaantallen is het stadion ongezellig en maakt de sintelbaan het veld nóg verder weg. En als het dan ook nog eens koud is, is het niet prettig toeven op de steile, deels open tribunes van het duidelijk voor een zomerevenement gebouwd stadion. In het seizoen 1972-1973 is van een gebrek aan sfeer nog geen sprake. Bayern München, tweevoudig kampioen van de in 1963 opgezette Bundesliga, is actief in het belangrijkste Europa-Cuptoernooi. Voor het eerst in de clubhistorie is Bayern, door Galatasaray en Omonia Nicosia uit te schakelen, doorgedrongen tot de kwartfinale. Daar treft het een heel wat succesvoller ploeg: tweevoudig Europa- Cupwinnaar Ajax. Voor aanvang van het seizoen hebben beide teams al tegen elkaar gespeeld in een uit-en thuiswdstrijd. Op 4 augustus wint Ajax in het 'oude' stadion van Bayern met maar liefst 5-0, vier dagen later zegevieren de Amsterdammers in een afgeladen de Meer opnieuw (2-1). Eén excuus heeft Bayern voor de dubbele nederlaag: men is nog niet zo lang in training als Ajax... Zeven maanden later staan beide rivalen opnieuw tegenover elkaar, maar nu om het 'echie' en in twee andere stadions. Ajax speelt eerst thuis. Na een 0-0 ruststand rollen Cruijff en consorten op 7 maart in het Olympisch stadion van Amsterdam de hautaine tegenstander op: 4-0. Johan Cruijff De return in dat andere, vierenveertig jaar jongere Olympisch stadion lijkt een formaliteit, al wil Bayern-voorzitter Neudecker daar niets van weten: hij heeft zijn spelers tienduizend gulden de man beloofd als Ajax alsnog wordt uitgeschakeld. De eerste grote Europese clubwedstrijd in het Olympiastadion is in no time uitverkocht (77.000 plaatsen, recordopbrengst ruim anderhalf miljoen D-Mark), Bayern is vrijgesteld van het betalen van vermakelijksbelasting en de televisierechten worden voor een recordbedrag( 160.000 DM) verkocht aan het Zweites Deutsches Fernsehen. Maar nog altijd is er die 4-0 achterstand. De hoop in het Bayern-kamp laait op als A I A V AA A r A 7 I KI C A DDII 1 007 1 HQ

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 117