Historische grond Op 28 mei wordt in AAünchen de finale van de Champions League gespeeld. Het is de tweede Europese finale binnen een jaar in AAünchen. Vorig seizoen won de hoofdbespeler, Bayern AAünchen, er tegen Bordeaux de UEFA Cup. Zoveel belangrijke wedstrijden in korte tijd is niets nieuws voor het Olympiastadion. Sinds de opening in 1972 zijn er veel aansprekende voetbalwedstrijden gespeeld. En Ajax zou Ajax niet zijn als ook die club niet een rol heeft gespeeld in de historie van een van de mooiste stadions van Europa. door AAarcel van Hoof 'bos' en meren bevinden. De Münchener Schuttberg, een kunstmatige berg, kijkt op het stadion uit. De berg is gemaakt van puin uit de Tweede Wereldoorlog. Wandelend in de buurt van het stadion loop je onder de gigantische stalen bogen waarmee het tentdak is vastgemaakt en onder 'uitlopen' van het dak door. Je waant je in een futuristisch tijdperk. Ook zeer in het oog springend is de 275 meter hoge televisietoren, de Olympia-Turm. Zo'n driehonderduizend mensen beklimmen de toren per jaar; in 1988 tijdens de EK-finale tussen de Sovjet-Unie en Nederland zag de toren zwart... van het oranje. Bloedbad Het Olympiastadion wordt op 26 mei van het Olympisch jaar 1972 geopend met de voetbalinterland West-Duitsland - Sovjet- Unie. Gerd Müller maakt alle westerse doelpunten in de wedstrijd (4-1). Drie maanden later vinden in en rond het stadion de Olympische spelen plaats, de reden waarom het stadion gebouwd werd. Voor het eerst in de geschiedenis van de Olympische Spelen worden de - tienduizend - deelnemers bijeengebracht in een Olympisch dorp. Dit ligt aan de rand van het sportcomplex, waarop zich onder meer ook een zwemstadion, sporthal en hockeystadion bevinden. Helaas zullen de twintigste Olympische spelen vooral de geschiedenis ingaan als de Spelen met het bloedbad. In de ochtendschemer van 5 september klimmen acht Arabische terrroristen van de 'Zwarte September'-beweging over de niet beveiligde schutting van het Olympisch dorp en dringen de net zo min bewaakte vertrekken van de Israëlische ploeg binnen. AIAX AA A r. A 7 I M F APPII 1QQ7

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 115