voor de ploeg. Blessures en het te grote verantwoordelijkheidsgevoel die te laten herstellen, maakten dat ook Ajax' nummer zes niet zo oppermachtig over het veld danste als voorheen. Maar in vergelijking tot anderen presteerde hij over het algemeen nog goed. Het kon met het elftal zo slecht niet gaan of de typische De Boer- beweging bracht hem om verdedigers. Het lichaam helt licht naar links waarna de bal met een schandalig korte beweging rechts om hem heen wordt gezogen. Het ziet er veel te eenvoudig uit en iedere verdediger weet wat er gaat komen, maar toch blijkt telkens weer ieder verzet zinloos. De Boer: 'Je kijkt altijd naar je eigen prestatie. Ik denk dat ik meer last van onze slechte resultaten zou hebben als ik zelf ook geen bal zou raken. Ik heb zelf ook wel het idee dat ik redelijk ben blijven voetballen. Niet dat ik steeds tevreden het veld afstapte. Daarvoor ben ik veel te kritisch op mezelf. Soms vraag ik me juist af of ik dat niet af en toe overdrijf. Meestal luidt mijn eigen antwoord ontkennend. Je moet altijd scherp blijven, en zeker als het minder goed gaat. Daarbij moet je in ieder geval de discipline handhaven. Maar eigenlijk heb ik het idee dat dat in moeilijke tijden juist gemakkelijker is dan wanneer je alles met twee vingers in de neus wint. Als het goed gaat, loop je meer gevaar om in de discipline te verslappen. Je moet weten waar je mee bezig bent, maar aan de andere kant moet het ook weer geen obsessie worden. Het ligt niet in mijn aard om te gaan piekeren of om eindeloos over de oorzaken van het verval te gaan praten. Dat heb ik ook niet nodig. Met Frank heb ik het er natuurlijk wel eens over, maar je moet je niet voorstellen dat dat zeer diepgaande gesprekken zijn. In de groep is er wel een verschil merkbaar. We zijn dit jaar minder los. Normaal lopen we meer met elkaar te dollen. Nu ga je nadenken. Je gaat je afvragen of het wel gepast is als je gaat staan lachen. Diezelfde stijfheid zie je soms op het veld terug, ook bij mij. Als je je lekker voelt kijk je over de bal heen. Nu ging het krampachtiger en was je meer bezig om hem onder controle te krijgen in plaats van alvast te kijken wat de beste spelvoortzetting zou zijn. Als een aantal spelers daar last van heeft, gaat het tempo uit de combinatie en lukt het steeds minder goed gaten te vinden in de Foto: Louis van de Vuurst 73

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 71