van dag tot dag. Het heeft nu niet zo heel veel zin achterom te kijken naar de eerste helft van dit seizoen. Net zo min als het zinvol zou zijn om glimlachend terug te denken aan de tweede helft van het vorige seizoen. Toen ging het nog goed. We hadden veel prijzen gepakt en stonden opnieuw in de finale van de Champions League. Met alle ellende van dit seizoen zou je het bijna vergeten. Toen dacht ik nog dat we ook dit seizoen weer een fantastische ploeg zouden hebben. Maar er vertrokken er te veel. Eigenlijk hebben we ons nu pas gerealiseerd hoe moeilijk het is om bij Ajax te voetballen. Iedereen heeft dat onderschat. De eerste paar keer dat het niet loopt, kun je de schrik nog verdrijven met de gedachte dat het een incident betreft. Dan ben je nog vol vertrouwen. Na een wedstrijd of vier in deze competitie had ik pas door dat er iets structureels aan de hand was. De oplossing lijkt dan nog eenvoudig: gewoon een stapje harder zetten. Het moeilijkste was het besef dat heel langzaam in je hoofd doorsijpelt dat je het niet in je macht hebt de boel om te zetten.' Stijfheid De broers De Boer belichamen de overtreffende trap van nuchterheid. Het wekt dan ook geen verbazing dat er bij Foto: Louis van de Vuurst Ronald geen blinde paniek is uitgebroken na de slechte reeks waarop hier en daar met een zielige vrolijkheid werd gereageerd. Ronald de Boer: 'Leedvermaak is het mooiste vermaak. Zo is het nou eenmaal. Als ik naar die homevideo's kijk bij Linda de Mol, schiet ik ook vaak in de lach. Je moet het verlies niet te serieus opnemen. Iedereen die niet voor Ajax is, heeft het de afgelopen jaren vrij moeilijk gehad. Ze hebben zich keer op keer moeten verbijten, beker na schaal na cup. Ik kan het heel goed hebben als mensen opgelucht ademhalen nu we hebben aangetoond te kunnen verliezen. Mijn leven is er niet echt door veranderd. Het is logisch dat je je lekkerder voelt als je alles wint. Maar voetbal is niet zaligmakend in het leven. Er zijn gelukkig ook andere dingen. Je gezin, je kinderen, daar steun je op. Als je vrouw gezond is en je kinderen, moet je je gelukkig prijzen, ook als je door Heracles uit de beker wordt geknikkerd. Als je die kleine ziet lachen en je knuffelt even, vergeet je dat je dit jaar veel te vaak middenuit moet nemen. Als het slecht gaat, doe ik dezelfde dingen, 't Is je werk, that's it De Boer kon niet het verschil maken

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 69