Botsende karakters Gastcolumn Ik ging naar de Bijlmer om de Arena te zien. En om Ajax weer eens te bewonderen, vanzelfsprekend. Maar eigenlijk was ik het meest nieuwsgierig naar de persconferentie na afloop van de wedstrijd, in het bijzonder naar het optreden van trainer Louis van Gaal. Ajax won de klassieker tegen Feyenoord, dus Van Gaal moest in opperbeste stemming verkeren. Als hij na afloop van Ajax - Feyenoord de perskamer betreedt, zie ik strakke, wijd open gesperde ogen waarin ik lees: 'Pas op, Louis, je treedt nu vijandelijk gebied binnen.' Even later, midden in een monoloog over het veld van Leeds United, over Overmars-zus en Babangida-zo, roept hij ineens een verslaggever tot de orde omdat diens mobiele telefoon een paar keer rinkelt. Hoorbaar, maar zeker niet hinderlijk. 'U hoeft hier helemaal niet te komen, hoor,' bijt Van Gaal de rood aangelopen man toe. Hoe komt het toch dat Van Gaal met zo ongeveer de hele Nederlandse sportpers in de clinch ligt, lag of nog gaat liggen? Dat komt omdat de karakters van Van Gaal en die van sommige vertegenwoordigers van De Sportpers eenvoudig onverenigbaar zijn: win je de Champions diplomatieker: wint Ajax, dan toont hij zich een liefhebber van het spelletje en gedraagt hij zich dientengevolge haast onvermijdelijk als een veredelde pr-man van de club. Gaat het wat minder, dan bekoelt de Ajax-liefde ook bij het sportjournaille vrij snel en werpen de Broeders van het Vrije Woord zich plotsklaps op als 'kritische interviewers', die van het Van Gaaltje-pesten een nieuw gezelschapsspel maken. Dat kon een half jaar geleden ook gemakkelijk want Ajax leek over zijn hoogtepunt heen en Van Gaal ging toch naar het buitenland. Maar zie, de Godenzonen winnen weer en hup, daar draaien ze weer om de Maestro heen in de hoop op een aardig woord, een betekenisvolle blik of desnoods een flard van zijn parfum. Sommige sportjournalisten, en zeker niet de slechtste, hebben geen moeite met die rolverwisselingen. Voor mensen als Van Gaal, die het in een vergelijkbare situatie nog liever zouden besterven, is dergelijk gedrag volstrekt tegennatuurlijk, onbegrijpelijk en dus bedreigend. Ik mag die Van Gaal wel, zelfs als-ie ongelijk heeft. Foto: Yvonne Witte door Frans van Deijl League, dan kussen ze je voeten, verkeer je met je elftal in een moeilijke fase, zoals voor de winterstop, dan staan dezelfde hielenlikkers klaar om je te slachten. En ze doen dat niet eens in je gezicht, was het maar waar, ze verrichten hun verachtelijke werk op laf krantenpapier of in een studio ver van Amsterdam vandaan - zoiets. Van Gaal kan het niet vatten, en geheel onbegrijpelijk is dat niet. Zo blijft het voor mij ook uiterst merkwaardig om RTL-journalist Henk van Dorp na afloop van Ajax - Feyenoord tegen Danny Blind te horen zeggen: 'Danny, bedankt voor de mooie avond.' Tenzij Ferry Mingelen van Den Haag Vandaag na een ternauwernood afgewimpelde kabinetscrisis Wim Kok in de wandelgangen ook toespreekt op het niveau van 'Wim, bedankt voor een mooie avond'. Nee dus, gebeurt niet. Zoals ik evenmin kan volgen dat na die persconferentie de verslaggevers Joost de Vries en Frits Barend trainer Van Gaal aanspreken en hem bijna smeken om na een kennelijk ontstaan geschil weer on speaking terms te komen. Waar is het zelfrespect van deze heren gebleven: of ze hadden eerder hun excuses moeten aanbieden voor de eventuele faux pas die ten grondslag ligt aan de ruzie, óf ze zwijgen met de soevereiniteit van een Winnende Coach, maar je gaat toch niet door het stof, en al helemaal niet waar al je collega's bij staan. Dan maar geen verzoening! Vermoedelijk denk ik te rechtlijnig. Een sportjournalist is

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 61