Paul Gascoigne (foto rechts) en Glasgow Rangers werden op de eerste speeldag door Ajax met 6-2 opgerold, Een dag later verloor Ajax de finale tegen AC Milan met dezelfde cijfers, waarna Johan Cruijff het winnende team kon feliciteren (foto onder). Foto's: Louis van de Vuurst vliegende kiep. Voordat Ajax met een man meer druk op het Milan-doel kan uitoefenen wordt De Boer op de middenlijn al verschalkt. Het is Pietro Vierchowood, een oude voetballer van hout, die Ajax op 2-4 zet. Savicevic straft een fout van de nieuwe doelman bijna af voordat Edgar Davids De Boer omspeelt en van een meter de bal hard in het doel puntert. Een statement dat gefluit en boegeroep van de tribune oplevert. Een paar mensen gaan staan en applaudiseren voor dit doelpunt. Savicevic brengt met een subtiel lobje de eindstand op 2-6. Ajax is geknipt en geschoren. Wat de uitslag betreft dan. Ajax speelt goed, maar AC Milan past dezelfde tactiek toe als in de eerste wedstrijd. Het straft de fouten van de tegenstander meedogenloos af. Pauzenummers Hebben twee dagen Euro 6ix's gebracht wat ervan werd verwacht? Het was allemaal minder spectaculair dan was voorspeld. Wat te zeggen van een overenthousiaste stadionspeaker die het publiek opstookt te applaudiseren of een wave te beginnen? Er waren vele dode momenten tijdens de wedstrijden, wat te verhelpen is door de tijd stil te zetten, en de buitenspelregel hield het tempo uit de wedstrijd. Misschien moet het veld breder worden gemaakt, of is vijf tegen vijf beter. Bij het mini-voetbal moest er één speler op de helft van de tegenstander blijven, waardoor altijd een man-meer-situatie ontstond voor de aanvallende partij. Hef de buitenspelregel op en creëer de balletjeswachter. Er hoeven geen gaten achterin de doelen, maar twee punten voor een kopdoelpunt? Achter het doel door voetballen? Drie corners penalty? Soccertainment of niet? Nu hangt het geheel teveel tussen puur voetbal (de schaakwedstrijd Ajax-Milan van de eerste dag) en entertainment (de shoot-outs om de derde en vierde plaats). Dit was de eerste versie, kinderziektes kunnen worden genezen. Maar als één ding duidelijk is geworden, is het wel dat iedereen 6x heviger verlangt naar de hervatting van de voetbalcompetitie. Louis van Gaal vindt de 6ix's 'leuk om de winter mee door te komen' omdat er voor meer toernooien door het overvolle reguliere programma geen plaats is. En zo is het ook. Zaalvoetbal, mini voetbal, voet-volley, 6ix's; het zijn pauzenummers, veredelde trainingsvormen. Het is cafeïnevrije koffie. Een hoop mensen hadden deze twee dagen graag geruild voor de Ajax-Liverpool uit 1966, ook al was er door die mist niets van de acties op het veld te zien en waren de doelpunten slechts van horen zeggen.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 58