REIZIGER Voor Edgar Davids en Michael Reiziger betekende het Euro 6ix's-toernooi een weerzien met oude bekenden. Foto's: Louis van de Vuurst Ajax-Liverpool is een slachting die in niets doet herinneren aan die legendarische 'echte' wedstrijd in de decembermist van 1966. Net als tegen de Schotse kampioen vernederen de Amsterdammers hun tegenstanders. Doelman David James probeert het publiek te vermaken door als een Sepp Maier opzettelijk over een bal te duiken die naast gaat. Van der Sar en Grim, die om en om het Ajax-doel verdedigen, laten zich niet verleiden hetzelfde te doen. Een teken dat zij de wedstrijd serieus nemen om tenminste deze prijs te pakken. Ajax loopt met 8-1 over de 'Reds' heen. Het roept de vraag op waarom de organisatie heeft gekozen voor twee maal eilandvoetbal. Waarom geen Barcelona, Real Madrid, een Duitse ploeg? Misschien voor de volgende keer nog een andere Nederlandse topper? In de laatste groepswedstrijd revancheert Glasgow Rangers zich. Na een 0-3 achterstand tegen AC Milan komen de Schotten in een enerverend deel van het duel met veel opgestroopte mouwen en passie terug tot 3-3. Het is de eerste keer in twee dagen dat het publiek echt begeesterd is en de Schotten luid aanmoedigt. Er ontstaat iets van een voetbalsfeer. De wave gaat zelfs door het stadion. In de laatste seconden schiet Gordon Durie nog in het zijnet en voorkomt een afgang voor de Italianen, die aan één punt genoeg hebben om de finale te bereiken. De enige gele kaart van het hele toernooi wordt uitgedeeld aan Richard Gough, die een passeerbeweging van een Italiaan in slow motion probeert te pareren en erachter komt dat de schenen van zijn tegenstander niet van leer zijn. De strijd om de derde en vierde plaats wordt beslist door middel van shoot-outs. Vanaf de middenlijn gaat de speler alleen op de doelman af en moet binnen vijf seconden schieten. Alle zes spelers krijgen een kans. Glasgow doelman Andy Goram kan Glasgow de zege brengen. Hij schiet op de paal en kopt de bal vervolgens stijlvol in. Helaas, in tweede instantie kan niet worden gescoord. Even later maakt Ally McCoist de zaak voor de Rangers af. Vliegende kiep De finale. Baggio lummelt wat met Melchiot op de achterlijn, speelt zich dan vrij en schiet met links de bal langs Van der Sar in de kruising. Een geweldig doelpunt, dat nauwelijks applaus oplevert. In het derde kwart schiet Overmars in eigen doel en het wordt nog stiller in de Arena. Dan is het leven weer terug als Ajax binnen een minuut twee keer scoort. Witschge en Frank de Boer kogelen Ajax naast Milan. Vlak voor de zoemer schiet Baggio een corner op het hoofd van Babangida die keurig zijn eigen doelman passeert. Van Gaal past in het laatste kwart de ijshockeytruc toe. Frank de Boer wordt AJAX MAGAZINE MAART 1997 57

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 57