In de eerste ontmoeting tussen Ajax en AC Milan zijn de duels (op de foto links tussen Overmars en Boban, rechts tussen De Boer en Davids) hard en verbeten. De wedstrijd eindigt in 2-2. Foto's: Louis van de Vuurst laatst de charme van het doelpunten maken af. Een voetbaldoelpunt is geen eenheidsworst. Ajax-AC Milan belooft veel strijd op te leveren. Het zijn, al na twee duels is dat wel duidelijk, de twee favorieten van het toernooi. De strijd eindigt in 2-2. De 2-1 en 2-2 vallen in de laatste drie minuten. De partij is vooral slaapverwekkend. Tactisch spelen de ploegen goed. Er is nauwelijks ruimte. AC Milan blijft bijna consequent met drie, vier man achterin hangen, wachtend op een fout van een Ajacied. De duels zijn hard en verbeten. Twee ploegen die niet willen verliezen. Tactisch dus misschien een smulpartij, maar dat waar het publiek voor komt, ontbreekt. Er zijn nauwelijks doelpogingen en wervelende acties. Het tweede doelpunt van Ajax ontstaat doordat een Milanees geblesseerd uitvalt en Ajax van de meerderheid gebruik maakt. Litmanen neemt de bal uit de lucht in één keer op zijn schoen. De gelijkmaker valt door verslapte aandacht in de Ajax achterhoede: Baggio wandelt binnen in ongeveer de laatste seconde van de wedstrijd. De laatste wedstrijd van de eerste dag, tussen Liverpool en Glasgow Rangers, begint als de tribunes al langzaam leeglopen. Rangers wint met 7-3. Ally McCoist krult een vrije trap in de kruising, Van Vossen scoort en de enige echt technisch sterke Brit is geen Brit, maar Jorg Albertz, uit het land van de Europameister. De eerste avond zit erop. Het veld is een ramp. Al sinds de oplevering van de Arena kunnen stadion en grasmat elkaar niet luchten of zien. De liefde is nog niet opgelaaid. Werd van tevoren nog gezegd dat de nieuwe grasmat, een blauwdruk voor het nieuwe grote veld, garant zou staan voor perfect voetbal, de werkelijkheid laat iets anders zien. Het veld is niet in goede staat. Het nieuwe gras komt uit Engeland en is voorzien van extra zand. Deze methode wordt 'dressing' genoemd. Dressing op oliebasis, want om de haverklap zie je spelers wegglijden. Danny Blind heeft het over dramatisch en triest. Dan het publiek. Het is stil. De betovering van de Arena is vanaf de eerste wedstrijden in augustus 1996, tegen AC Milan en PSV, al uitgewerkt. Voetbal in de Arena is geen garantie voor Ajax-succes. Elke Ajax treffer wordt met gejuich onthaald, maar de sfeer komt er niet echt in. Het stadion lijkt geen echt voetbalstadion. Te kil nog. Slachting Nadat Gerry Marsden de tweede avond metYou'll never walk alonë heeft opengezongen, gaan de lampen uit en in het licht van schijnwerpers betreden de spelers van Ajax en Liverpool het veld. Zo ging dat vroeger ook bij NCRV's mini voetbal. De bal kwam uit een koker die recht boven de middenstip hing, de ploegen stonden in Le Mans-houding langs de zijlijn om na de zoemer hun posities in het veld in te nemen. Ook leuk voor het publiek. Maar dan wel met het commentaar van Dick Passchier. c c

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 55