iSSÉFuSi Daags voor het toernooi zet initiatiefnemer Johan Cruijff de achterliggende gedachte van het zes- tegen-zes-voetbal uiteen. 'Het voetbal moet weer leuk worden gemaakt. De 6ix's geven voorrang aan technisch voetbal.' Na afloop van het tweedaagse evenement reikte Cruijff prijzen uit aan Patrick Kluivert (mooiste actie) en Jari Litmanen (mooiste doelpunt). Foto's: Louis van de Vuurst keer zijn tegenstander voorbij en haalt hij de achterlijn, er volgt altijd een lage bal. De bal door de lucht lijkt taboe. De Schotten, traditioneel sterk in de lucht, hebben niets te koppen en over de grond zijn ze kansloos. Af en toe geven ze het op lijn verdedigen eraan en speelt de Schotse ploeg met een laatste man. Zou het speelveld tot een meter of vijftig worden ingekort, dan is daar geen ruimte voor, moet de bal nog sneller rond worden gespeeld en worden techniek en positiespel nog belangrijker. Het helpt niet, Ajax wint met 6-2. Desondanks vinden de Schotse supporters het allemaal fantastisch. Een beetje onbegrijpelijk dat de fans van de Rangers hun club nog nareizen; sinds 1972, toen de Europa Cup II werd gewonnen, zijn de 'Blues' jaar na jaar met nederlagen huiswaarts gekeerd. Ze zorgen in ieder geval voor meer sfeer dan de duizenden anderen in het stadion. De typische supportershumor hebben de fans van de Rangers niet thuisgelaten. Als Liverpool zich voor hun tribunevak warmlopen beginnen ze uit volle borst 'Chelsea, Chelsea' te roepen. En 'Vialli, Vialli,' refererend aan de 4-2 nederlaag van een dag tevoren in de strijd om de FA Cup. Alleen McManaman laat zich provoceren en maakt een wegwerpgebaar richting tribune. Liverpool wordt vervolgens tot groot vermaak van de Schotten met 5-0 weggespeeld door AC Milan, bij wie vooral Roberto Baggio zich profileert. De Engelse ploeg, met onder anderen Steve McManaman, Robbie Fowler en Stan Collymore, bakt er weinig van. Edgar Davids scoort het eerste Milanese doelpunt. Na een mooie passeerbeweging verdwijnt de bal door de benen van doelman Tony Warner in het doel. Ook de spelers van Liverpool weten zich met kleine ruimtes geen raad. Dat er zich een dak boven hun hoofd bevindt, maakt wat er om hen heen gebeurt alleen maar nog vreemder. Weliswaar hebben ze voetbalschoenen aan en wordt er om hen heen een bal rondgespeeld, maar hun voetbal wordt heel ergens anders gespeeld. Je ziet ze tevergeefs de hemel zoeken, en grote lappen groen. Geen eenheidsworst Deze twee duels laten zien dat technische spelers in hun element zijn. Ronald de Boer, Litmanen, Savicevic, Baggio. Natuurlijke voetballers die de kunst van de driehoekjes en het vloeiend passeren beheersen. De Amsterdammers en de Milanezen zorgen voor veel mooie acties en doelpunten. Maar is het ook leuk? Strijd is leuk. Eenzijdige duels halen op het CD

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 53