kiezen, ze steunen me en respecteren mijn keuzes. In Engeland, en ook hier, zal ik de studie niet snel oppakken. Ik heb nu andere dingen aan mijn hoofd. Mijn leven hier op orde brengen. Het is niet gemakkelijk om op jezelf aangewezen te zijn. Ie moet eraan wennen en afleiding zoeken, ontsnappen. Ik zit vaak achter de computer, luister naar muziek, praat met vrienden, kijk films, lees.' Als hem wordt gevraagd of hij Fernando Pessoa, de grootste moderne Portugese dichter, heeft gelezen is het alsof de zon even over zijn gezicht trekt. Hij is verrast, blij verrast dit keer. Ie ziet hem even aan thuis denken, aan Lissabon met de trams die piepend en kreunend de steile straten nemen, aan de Taag, het laatste rustige water voor veel Portugese ontdekkingsreizigers.Ofugas continuas, idas, ebriedade do Diverso! (O, het steeds vertrekken, vluchten, de bedwelming van het Andere! Uit Pessoa's Ode van de zee.) 'Lezen is een manier om aan een andere cultuur te ruiken. Ik lees Patrick Süskind, Gabriel Garcia Marquez, Pessoa. Zij laten werelden zien, die ik niet ken. Zo wil ik ook weten wat de mensen hier in Nederland bezighoudt. Helaas heb ik nog zoveel problemen met de taal dat ik geen kranten kan lezen of televisieprogramma's kan volgen. Daarom wil ik zo snel mogelijk een Portugese zender kunnen ontvangen, om op de hoogte te blijven van wat er in de wereld gebeurt.' Vertrouwen van de trainer In sommige gevallen is het handig om een taal niet te kunnen lezen. 'Buren zijn Dani's geluidsterreur beu' kopt De Telegraaf van 20 december. 'Sinds de voetballer drie maanden geleden een appartement in deze flat betrok, hebben de omwonenden nauwelijks rust gekend.' Hoe gaat hij met dit soort verhalen om? 'Ik lees dus al niets meer. Ik heb al zoveel dingen over mezelf gehoord die verre van geloofWaardig zijn. Het kan me niet schelen. Ik weet wat ik doe. Ik heb het vertrouwen van de trainer en van de spelers. Van Gaal vindt me een goede prof. Dat is wat belangrijk is. Het is niet belangrijk wat mensen aan journalisten vertellen. Natuurlijk, ik weet ook wel dat kranten moeten verkopen. En als ze iets kleins hebben over een publiek figuur dan blazen ze dat flink op.' Foto: Tessa Posthuma de Boer Hij pakt de krant en werpt een verveelde blik op de voorpagina. Een schamper lachje volgt. 'Kijk, het is heel gemakkelijk. Als ik de hele nacht feest en harde muziek draai, en dat al drie maanden lang, hoe komt het dan dat ik iedere morgen toch op tijd ben voor de training? Ik heb me in die vier maanden nog niet één keer verslapen. Toen ik in augustus bij Ajax kwam, verwachtten de mensen dat ik pas na zes maanden zou spelen, misschien herinneren men zich dat nog. Na twee maanden speelde ik al, ik scoorde en stond zelfs een paar keer in de basis. Het publiek had het over me, iedereen kende me opeens. Hoe is dat mogelijk als ik iedere nacht zou feesten? Hoe kan zoiets waar zijn? Wat is belangrijker: roddels of prestaties? Aan de andere kant, ik ben een Zuid- Europeaan, kom uit een andere cultuur. Ik heb een andere leefstijl. Ik eet 's avonds niet om zes uur, ik ben daar niet aan gewend en dat vind ik normaal als je nog niet zo lang ergens bent. Hier is dat gewoon en ik moet daaraan wennen, wil daaraan wennen, want dat is de cultuur in Nederland en ik wil zien of ik me aan die cultuur kan aanpassen. Ik eet 's avonds om acht uur en als ik alleen eet dan kijk ik tv of luister naar muziek. Dat moet toch geen probleem zijn? Ik ben hier gekomen om èen betere voetballer te worden, om bekers te winnen, niet om te feesten. Maar het is allemaal niet belangrijk, ik lach erom.' Terwijl Dani de persruimte verlaat zit Blind nog steeds niet lekker in het interview. 'Het gaat er niet om wat er is gebeurd, de toekomst is belangrijker.' Ook voor Dani. In het Veronica- programma 'Ajax!' had Eusébio een boodschap voor hem: 'Je hebt het in je. Train, train, train. Je moet je doel voor ogen houden.' Het doel is duidelijk. De bedwelming van het Andere! Een succesvolle Ajacied worden. Dani is nu nog een gesluierde zon, maar hij zal doorbreken.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 46