'Ajax is een prachtige machine, alleen is de motor een beetje beschadigd' wereld, met grote sterke verdedigers. Elke wedstrijd is strijd. Je krijgt niets cadeau. Op een gegeven moment waren we veilig en trainer Redknapp begon al met voorbereidingen voor het volgende seizoen. In zijn visie was voor mij geen plaats.' Beroep Dani zwijgt. Aan een ander tafeltje verheft Danny Blind zijn stem. Hij heeft duidelijk geen zin om op het afgelopen Europees kampioenschap terug te komen en laat dat de interviewer merken ook. Als Dani weer begint te praten, zacht en weloverwogen, komt hij nauwelijks boven de Zeeuw uit. 'West Ham was tevreden over me, maar kon niet aan de vraagprijs van Sporting voldoen. Omdat ik het volgende seizoen niet meer in Londen zou spelen, heb ik de laatste maanden van het seizoen niet meer gevoetbald.' Volgens Redknapp liet Dani in Londen zijn Portugese kant zien en was dat de reden om niet verder met hem te gaan en het huurcontract voortijdig te ontbinden. In Portugal stond Dani bekend als een stapper. Samen met zijn Sporting-vrienden Sa Pinto en Dominguez werden zij in het uitgaansmilieu al snel 'De verschrikkelijke drie' genoemd. Ook versliep hij zich geregeld voor de trainingen bij Sporting, miste daardoor zelfs een Europa- Cupwedstrijd in Israël. Al die verhalen werden in de Portugese pers breed uitgemeten en in Engeland vrolijk overgeschreven. Dani richt even zijn ogen ten hemel. 'Het interesseert me al niet eens meer wat er over me geschreven wordt. Ik weet wie ik ben en wat ik doe. Ik ben niet vanwege mijn privéleven uit Lissabon vertrokken. Ik heb voor het voetbal gekozen en West Ham was de eerste stap op het pad dat mij steeds hoger moet brengen. Buiten het voetbal heb ik in Engeland geleerd op mezelf te zijn. Zonder familie en vrienden. Ik heb ingezien dat voetballen mijn beroep is, dat ik er serieus mee moet omgaan. Dat haalt de zorgeloosheid van vroeger er wel af.' Doordat Dani in Engeland niet meer speelde, miste hij het EK in Engeland. Dani speelde, net als de Spanjaarden Raul en De la Pena, op de Olympische Spelen in Atlanta. Na Atlanta koos Dani voor Ajax. Omdat hij Ajax een van de beste clubs ter wereld vindt. En omdat hij er denkt veel te leren. Wat voor een speler is hij? 'Dat is niet makkelijk te zeggen. Ik denk dat ik er nog aan moet wennen bij Ajax een andere speler te worden, een andere speler te zijn. Ik zit in een overgangsfase. Voor ik hier kwam was ik een speler die het grootste deel van de wedstrijd stond toe te kijken en acties maakte als ik de bal had. Ik vocht niet voor de bal, hoefde niet veel te verdedigen. Ik was een speler die op het middenveld om de bal vroeg om dan een actie te maken of een pass te geven. Een medespeler vrijspelen of passeren en dan schieten. Zo speelde ik. Nu speel ik wedstrijden zonder één actie te maken. En als ik een man uitspeel, geef ik de bal meteen af en blijf bewegen, waar ik vroeger stil bleef staan om naar het verloop van de aanval te kijken. Doordat Van Gaal me anders laat spelen dan ik gewend was. Ik speel nu ook meer voor het team, ren veel, verdedig mee. Ik moet wennen aan dit systeem, maar ik denk dat ik een complete speler aan het worden ben en wil daarin slagen. Net als Figo, van Barcelona. Hij speelt nu zoals ik wil worden.' Niet ongeduldig 'Dat leeft helemaal niet meer bij de mensen.' Danny Blind wordt ongeduldig. De interviewer sputtert iets over 'het ware verhaal', Blind moppert over ouwe koeien. Dani heeft nog maar weinig gespeeld, begint hij ongeduldig te worden? En wat vindt hij van het Ajax van nu? 'Ajax is een prachtige machine, alleen is de motor een beetje beschadigd. We hebben getoond dat we het kunnen, alleen missen we nog het ritme en de schakels om weer zo te spelen als voorheen. Er zijn spelers gegaan, gekomen, en we hebben veel blessures. Na de winterstop staat er hopelijk weer een sterk team. «nAz-A-jimr ««AA r»~r a r\r\—t

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 41