Een zon in het noorden Interview door AAaarten Moll Op 13 augustus 1996 contracteerde Ajax de negentienjarige Daniel da Cruz Carvalho. Louis van Gaal haalde hem als een potentiële nummer acht of tien. ledereen kent hem van de kopballen tegen Glasgow Rangers. Daarna speelde hij niet veelr maar de jonge Portugees is vastbesloten te slagen in Amsterdam: 'Ik ben hier gekomen om een betere voetballer te worden, om prijzen te winnen.' Foto: Tessa Posthuma lie Rner Het is twee dagen voor de wedstrijd tegen PSV. Dani is de ziekenboeg van Ajax komen versterken. Een hamstringblessure houdt hem uit de selectie voor het treffen met de koploper. De eerste vraag, of hij al een beetje Nederlands spreekt, verrast hem, want in het Nederlands gesteld. Verwarring op het gezicht van de jonge linksbenige Portugees. Hij lacht als blijkt dat er verder Engels gesproken wordt. 'Ik neem lessen en probeer de taal zo snel mogelijk te leren. De paar woorden Nederlands die ik ken zijn genoeg om op de trainingen en in het veld te kunnen communiceren met de coach en de spelers. Een dialoog is nog te moeilijk voor me.' Hij is nu vier maanden bij Ajax. In februari 1997 is hij een jaar weg uit Portugal. Mist hij Lissabon? 'Dat lijkt me logisch. Ik mis mijn land, mijn familie, mijn vrienden. De warmte. Maar ik heb hiervoor gekozen. Daar moet je mee leren leven en er het beste uit zien te halen. Gelukkig staan mijn ouders voor honderd procent achter me. Ze zijn een keer overgekomen. Te weinig naar mijn zin. Amsterdam bevalt me wel, al zijn de mensen hier koeler dan in Lissabon. Hier leeft iedereen zijn eigen leven zonder dat men lastig gevallen wil worden. In Portugal loop je gemakkelijker naar de buren om te vragen je te helpen. Hier voel ik me nog niet zo op mijn gemak om dat te doen.' Warme pleinen Elke dag worden alle steden door duizenden voetballen onder vuur genomen. Het hoort bij de geluiden van een stad. Een stad zonder straatvoetballers

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 37