Foto: Louis van de Vuurst weer opnieuw nieuwe spelers moeten inpassen van verschillende culturen. Jongens uit Nigeria, Rusland, Brazilië, Argentinië. En de een gaat het makkelijker af dan de ander. Overmars had geen tijd nodig, Finidi had geen tijd nodig, Litmanen weer wel, maar dat is nu wel een van je beste spelers.' Doorstroom Het ideale bestaat niet en daarom kom je soms tot vervelende conclusies. 'In zijn algemeenheid gezien denk ik wel eens dat het nadeel van een goede jeugdopleiding en de doorstroming van die jeugd van Ajax is, dat spelers zoals Kluivert al twaalf tot veertien jaar bij de club zijn. Die kennen alle ins en outs, iedere persoon binnen de club, elke leider, elk hoekje. Een speler heeft het op een gegeven moment allemaal wel gezien. En als je dan ook nog alles hebt gewonnen met diezelfde club, ja dan is het wel logisch dat je ergens anders naar gaat kijken. En twaalf jaar is een lange tijd hoor. Kluivert heeft dan ook nog andere argumenten die heel belangrijk zijn.' Dat spelers de club verlaten is spijtig. Zijn levenswerk is ieder jaar dat hij bij Ajax werkte aangetast, maar er klinkt iets van trots door als Louis van Gaal zegt: 'Ga maar terug in het verleden, dan kun je zien hoeveel spelers zijn weggegaan die hier zijn opgeleid. Ik denk dat er in de historie van Ajax nog nooit zoveel spelers zijn vertrokken als onder mijn leiding. En dat heeft nooit invloed gehad op Ajax' prestaties. Er is niets veranderd. Dit jaar breken Melchiot en Splinter door. Dat jaar daarvoor Musampa en Wooter, daarvoor Seedorf gevolgd door Kluivert. We liggen boven het gemiddelde wat de doorstroom van eigen talent betreft. Ik vind het niet terecht wat er geroepen wordt. Kluivert en Seedorf, dan heb je het over hoogconjunctuur, net als het jaar dat de De Boertjes overkwamen met Roy en Vink. Daar tussenin varieert het, maar er komen spelers door. Altijd. En daar gaat het om.'

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 32