tijd om de kwaliteiten van de spelers op elkaar af te stemmen in een bepaalde speelstijl.' Jonge mensen Onder de redenatie heerst de begeestering. Hij heeft ooit gezegd dat de voetballer bezeten moet zijn van zijn vak. En: 'Ik vind dat dat ook voor de trainer geldt, alhoewel dat iets anders ligt. De speler neemt deel aan het spel en dan zou ik bezeten moeten zijn van het coachen en het begeleiden. In dat geval wil ik niet graag het woord bezeten bezigen. Ik denk dat ik dit vak heel goed kan uitoefenen, dat ik het leuk vind om met jonge mensen om te gaan en om jonge mensen te stimuleren en te ontwikkelen in hun kwaliteit. Bezeten ben je van het spel, van de bal, van de strijd. Ik ben meer bezig om met mensen om te gaan. Analyseren, observeren, stimuleren. Geen bezetenheid maar menselijkheid.' Al eerder was te horen dat Louis van Gaal in het management ook geen gek figuur zou slaan. Observeren, analyseren en stimuleren - de heilige drieëenheid van Van Gaal - werkt niet alleen in het voetbal. 'De kranten schrijven zelden de waarheid,' is de reactie op een bericht uit de krant, als zou Winston Bogarde in Spanje uit het trainingskamp zijn verwijderd. 'Blijkbaar moet zoiets in de krant. Ik zie het als een doelbewuste poging van de media weer onrust te zaaien. Als een speler niet in staat is om een trainingsprogramma te volgen heeft het geen zin in Spanje te blijven. Simpel.' Wat ook gedrukt stond: Ronald de Boer zou van het bestuur geëist hebben zes nieuwe spelers aan te trekken als tegenwicht voor de vertrekkenden. Van Gaal: 'Ik vind dat spelers daar wel degelijk een mening over kunnen hebben en dat aan het bestuur kenbaar kunnen maken.' Lachend vervolgt hij: 'Ik heb ze zelf zo mondig gemaakt. Binnen de mogelijkheden wordt daar naar geluisterd. Spelers in het veld zijn de eersten bij wie dingen gaan spelen. Dat gaat in een bedrijf ook op die manier. Je gaat altijd, je moet altijd terug naar de werkvloer. Zo moet je ook altijd blijven communiceren met de spelers. Ik vind niet dat het als zodanig in de krant moet komen. Dus ik weet niet wat hier weer van waar is. Ik vind dat zoiets altijd binnenskamers moet blijven. Het gaat niemand wat aan wat Ronald de Boer zou vinden wat er gedaan moet worden, of wat Van Gaal vindt, want dat is beleid en beleid hoort binnen de club te blijven.' En met dat beleid zit het wel goed, meent Van Gaal. 'Ik weet één ding; dat Ajax in het verleden altijd adequaat gereageerd heeft als er spelers vertrokken. In mijn periode zijn er meer dan dertig spelers vertrokken. Waarvan er een tiental naar Italië ging. Elk jaar hoor je dezelfde geluiden als spelers gaan. Toen Bergkamp en Jonk weggingen zei men toch ook dat het afgelopen was met Ajax?' Stellig: 'Dat is onzin. Natuurlijk is het een probleem want het is ieder jaar moeilijk. Ik heb het er ook ieder jaar moeilijk mee gehad de adequate vervangers te vinden, maar je moet creatief zijn. In de periode dat ik bij Ajax was heb ik ook ieder jaar

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 31