De visie van Louis van Gaal Er verandert niets door Maarten Moll Lege velden en kale doelen. De winterstop, voor Ajax een welkome onderbreking. De vele geblesseerde spelers hopen weer fit aan de tweede helft van de competitie te beginnen. Ajax bereidt zich tijdens het reces voor in het buitenland. Tussen de trainingskampen in Spanje en Italië in maakt Louis van Gaal de balans op. Een roerige Ajax-week ligt achter hem. Morten Olsen werd gepresenteerd, Ajax verloor de finale van het 6ix's-toernooi en de verhalen rond al dan niet vertrekkende spelers werden in de pers flink opgeklopt. 'Ieder jaar vertrekken er spelers bij Ajax,' zegt Louis Van Gaal. Het is een constatering en de berusting die er in verscholen ligt, is niet te bestrijden. Grote clubs en vette cheques hollen de Amsterdamse club elk jaar een beetje uit. Op de voetbalkaart is Amsterdam een miljoenenstad. Door al die geruchten zou men haast vergeten dat de hervatting van de competitie aanstaande is. Hoe staat het er eigenlijk voor met Ajax? Van Gaal: 'De langdurig geblesseerden zijn redelijk hersteld. Die hebben nu een heel goede opbouw gehad en hebben dus al een aantal wedstrijden of wedstrijddelen achter de rug. Ik ben wat dat betreft positief gestemd. Dat komt ook door de uitslagen. Maar belangrijk is, dat we inhoudelijk redelijk tot goed hebben gespeeld. Het begon al met een prima eerste helft tegen Valencia. Verder vind ik dat we in de óix's heel goed gevoetbald hebben. En tegen Cambuur hebben we ondanks het harde veld en ondanks de tactiek van Cambuur - één tegen één, wat voor ons nooit zo gemakkelijk is - erg sterk gespeeld. De vraag is of die langdurig gekwetsten niet opnieuw geblesseerd raken, maar tot op heden is dat niet het geval. In vergelijking tot de seizoensstart staan we er beter voor.' Dat laatste komt er opgelucht uit, waar het had ook cynisch bedoeld had kunnen zijn. Maar Louis Van Gaal heeft echt zijn zinnen gezet op een goede tweede seizoenshelft. 'Ik verwacht ook veel meer van het vervolg van de competitie. Omdat het heel belangrijk is dat de spelers in de winterstop van het begin af aan de opbouw van hun technische, tactische en conditionele vermogen hebben kunnen ondergaan. Dit in tegenstelling tot de voorbereiding van het seizoen, toen we te maken hadden met de naweeën van het EK voor de - vele - internationals, en een algehele overbelasting door het seizoen ervoor. Ik denk dat deze lange winterstop zal bijdragen tot een veel beter vervolg van het seizoen.' Verschil in aanpak Om tot die betere prestaties te komen, verblijft Ajax tijdens de winterstop tweemaal in het buitenland. Van Gaal legt uit wat het verschil in aanpak is tussen de trainingsstages in Spanje en Italië. 'De trainingsstage in Spanje was de eerste opbouw. Met andere woorden, oefenvormen met een lagere intensiteit en gedoseerde tijdsduur. In Spanje was het tien dagen opbouwen naar de eerste wedstrijd. Nu zijn we intensiever bezig, we zijn ook al veel verder, we zijn bezig met de laatste fase voordat we de competitie weer ingaan. Dat wil zeggen dat we gekozen hebben voor een korter trainingskamp in Rome, met intensievere vormen en ook met zwaardere tegenstanders. Met Roma en Borussia Mönchengladbach spelen we een driehoekstoernooi, wedstrijden van 45 minuten tegen elkaar. En dat is ideaal in de voorbereiding, omdat je dan twee elftallen op kunt stellen. Zo kan ik ongeveer bepalen waar we staan. En dat is nodig, want er wacht een zwaar programma, met al heel snel de twee wedstrijden tegen Atletico Madrid. Dat ik overigens nog moet observeren en analyseren.' Tussendoor speelden Van der Sar, de gebroeders De Boer en Babangida mee in een wedstrijd tussen een Afrikaanse en

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 25