Na een eeuw waarin de relativiteitstheorie werd geformuleerd, waarin de penicilline werd uitgevonden en waarin de mensenrechten in een handvest zijn vastgelegd, is onze geestelijke horizon thans definitief verlegd naar de elfstedentocht, de struikelgang van Sport7, en de wederwaardigheden der vaderlandse voetbalelftallen. Bastiaan Bommeljé in NRC Handelsblad van 24 januari Er is nauwelijks nog een journalist die niet tracht literatuur te maken van de meest banale eerste-divisie-ontmoeting, er is geen letterknecht of hij verdwaalt met regelmaat in stijlbloempjes over zijn eigen amateurjaren, en het is lang geleden dat men een wedstrijdverslag las waarin gewoon melding wordt gemaakt van de uitslag en niet van natiebesef, kruiende continenten en de tanende tijdgeest. Dit alles geschiedt vanuit de opvatting 'voetbal is kunst', en dat moet wel de ernstigste vergissing zijn sinds de tewaterlating van de Titanic. Bastiaan Bommeljé in NRC Handelsblad van 24 januari Vanaf nu praten we in Nederland weer gewoon over voetbal. Ijs is goed, maar toch vooral als nagerecht of om de gin-tonic te koelen. Paul Onkenhout in de Volkskrant van 1 februari Natuurlijk was het bericht dat Kluivert en Bogarde de Arena verlaten geen verrassing, maar het blijft tekenend voor het dilemma waarmee Ajax nu al een jaar worstelt. Tien kleine negertjes. Ajax moet de schroom van zich afzetten en investeren. Anders gaat het aftellen door: twee kleine Boertjes na de zeven kleine negertjes die voorgingen. Was het Six's-toernooi wellicht een voorschot op de toekomst? Eric Hornstra in Trouw van 1 februari Foto: Yvonne Witte Even samen weer op de kabel. Edgar Davids en Michael Reiziger oefenen wat ze tegen verslaggevers gaan zeggen op de vraag hoe het is om weer in Amsterdam te zijn en tegen hun ouwe club te spelen. 'Rot op!' Aktueel van 6 februari 'Kluivert is van Milan.' Het stond in een Italiaanse krant en Berlusconi zei het. In die ene zin was de tragiek van zowel Ajax als Milan verenigd. Kluivert is dé Ajacied en kan het niet meer zijn, Milan is zichzelf niet en klampt zich vast aan een vreemdeling, een zwakkere speler dan Baggio, Savicevic, Blomqvist, Weah en het stelletje inheemse spitsen. Jan Mulder in de Volkskrant van 3 februari In Morten Olsen hebben de Ajacieden hun vertrouwen uitgesproken, maar dat zegt me niks. Alle spelers vinden nieuwe trainers toffe peren. Wat kan het ze schelen? Ze moeten met hem werken. En als de trainer ontslagen wordt, dan zeggen ze dat er niet met hem te werken viel. Het zijn altijd dezelfde geluiden. Willem van Hanegem in het Algemeen dagblad van 4 februari Weet u wanneer leegloop vervelend is? Als het om je buik of je fietsband gaat, want dan is het respectievelijk hollen of stilstaan. Maar Ajax... Frits Huis in het Nieuws van de Dag van 5 februari Jordi Cruijff hoopt van harte dat zijn vader snel een club vindt. Dan speelt-ie misschien weer eens in een eerste elftal. Bert Nederlof in Voetbal International van 5 februari Ze hebben in Amsterdam Zuidoost een clubblad (7,50 gulden per stuk), een clubbard (René Froger), een clubcard, maar geen clubhart. Bert Dijkstra in de Telegraaf van 6 februari Ajax 4 is ongetwijfeld het enige elftal van Ajax dat geen 4-3-3 speelt. De ploeg, met de 'bejaarde' spelers Werner Schaaphok, Dick Schoenaker, Keje Molenaar en Hannie Das, speelt stiekem met één spits en loert op de counter. Schoenaker: 'We zijn veel te hoog ingedeeld, vorig jaar zijn we per ongeluk kampioen geworden. Daarom spelen we onze eigen tactiek.' Als Louis van Gaal er maar niet achterkomt... Bert Nederlof in Voetbal International van 12 februari De kabel gaat het geluk in Milaan zoeken. Het blijft een wonderbaarlijke hereniging van vier Surinaamse vrienden die zich kennelijk lekkerder zullen voelen bij de totalitaire generositeit van Berlusconi dan in het cabaretier-spoor van Michael van Praag. Voetbal en vriendschap, ik kan het nog steeds niet geloven. Hugo Camps in NRC Handelsblad van 15 februari Nergens duurt eeuwigheid zo kort als in de voetballerij. Hugo Borst in het Algemeen Dagblad van 21 februari

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 240