Rinus Michels was de head-coach van het Europese team. Hij werd bijgestaan door de Duitser Berti Vogts. Vogts nam de veldtrainingen voor zijn rekening, terwijl Michels vanuit de dug out toekeek. De wedstrijdbespreking deed de oude meester, in het Duits, zelf. UEFA-praeses Lennart Johansson (links) begon zijn openingsrede met de woorden 'Dit is een memorabele dag voor het voetbal.' Zijn collega Issa Hayatou, president van de CAF (midden) voegde daaraan toe dat het project bijdraagt aan de verdere samenwerking tussen Europa en Afrika op voetbalgebied. Eusebio da Silva Ferreira trad op als ambassadeur van de match. Hij was de eerste Afrikaanse speler die werd gekozen tot voetballer van het jaar in Europa. Foto's: Louis van der Vuurst Florissant De Ajacieden hebben het duidelijk naar hun zin. Praten bij met deze en gene, dinken samen koffie en leven relaxed naar de wedstrijd toe. Alle geselecteerde spelers doen belangeloos mee. Voor ieder van hen geldt dat het een eer is om uitgenodigd te zijn voor deze benefietwedstrijd. De opbrengst is bestemd voor de CAF, die in een later stadium zal besluiten aan welke ontwikkelingsprojecten het geld besteed wordt. De Kameroense CAF-voorzitter Issa Hayatou snelt van seminar naar bijeenkomst, maar heeft even tijd om te benadrukken dat de toekomst van het Afrikaanse voetbal er florissant uitziet (Nigeria Olympisch kampioen, steeds meer spelers uit Afrika veroveren een basisplaats in Europese topteams) en het van groot belang is dat er geïnvesteerd wordt in jeugdopleidingen. Terwijl de spelers nog eens opscheppen bij het lopend buffet laat Taribo West zich bijzonder kritisch uit. De getalenteerde verdediger van Auxerre heeft duidelijk de pest in. 'Ik ben zwaar teleurgesteld in een aantal spelers. Het is toch een eer om hier te mogen spelen? Dan begrijp ik dus echt niet waarom een aantal spelers gewoon verstek laat gaan. Sorry, maar dat is gewoon asociaal.' Het aantal afmeldingen is inderdaad buitensporig, maar de inzet is er niet minder om. In het Estadio da Luz, onder het toeziend ook van Eusebio, de parel van Mozambique, verslaan de Afrikaanse All Stars verrassend de Europese selectie met 2-1. Aanvoerder Abedi Pele, driemaal gekroond tot Afrikaans voetballer van het jaar, is er beduusd van. 'Deze wedstrijd geeft aan dat het niveau van het Afrikaanse voetbal behoorlijk is. We zitten echt in de lift. En ik ben heel blij dat we al onze families en vrienden thuis een prettige avond bij de televisie bezorgd hebben.' Na de wedstrijd zijn de spelers druk in de weer met shirtjes ruilen, terwijl ze meedeinen op de maat van We are the champions. Edwin van der Sar, in de zestigste minuut vervangen door de Russische keeper van FC Tirol Tsjertsjesov, blikt tevreden terug: 'Ik heb lekker gekeept. Ik hoop echt dat deze wedstrijd wat bijdraagt aan de goede zaak, maar dat moeten we voorlopig maar afwachten.' Er hangt nog steeds een regennevel boven Lissabon als het handjevol toeschouwers

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 229