Baba is vooral moe en wil in het vliegtuis alleen maar slapen. Ook na aankomst in het hotel duikt de Nigeriaan meteen zijn bed in om er pas twee uur voor vertrek naar het stadion weer uit te komen. Foto's: Louis van der Vuurst Van der Sar, de Boertjes en Boban kijken voor het hotel wie eigenlijk hun ploegmakkers in het Europese team zijn. Helaas werd de lijst met spelers ieder uur door de organistaie aangepast vanwege blessuremeldingen en afzeggingen. verwoordt eloquent dat acties wel degelijk effect kunnen sorteren. De actie 'Mein Freund 1st Auslander', geïnitieerd door de Duitse voetbalbond, is een uitstekend voorbeeld. Zvonimir Boban benadrukt de zelfreflectie: 'Zo'n wedstrijd als de "All-Star Match" heeft een kortstondige uitwerking. Het zou iedereen moeten aanzetten tot bespiegeling. Waar baseer je je mening eigenlijk op?' Terwijl Europees voetballer van het jaar Matthias Sammer kritisch uithaalt (Tk begrijp niet dat Europa tegen Afrika speelt. Waarom spelen we niet gezellig door elkaar heen?'), arriveert de Nederlandse delegatie in de hal. Ronald en Frank de Boer, Tijjani Babangida en Edwin van der Sar konden pas op de ochtend van de wedstrijd afreizen in verband met deelname van Ajax aan het Euro óix's- toernooi in de Arena. Ze vlogen in gezelschap van Milan-speler Boban in een door AC Milan ter beschikking gestelde privé-jet naar Lissabon. Tk steun sowieso alle acties tegen racisme,' benadrukt Frank de Boer. 'Het is gewoon een goede zaak, hoewel er in Nederland geen sprake van is. Alles wat je als speler kunt doen om racisme tegen te gaan is meegenomen. Ik hoop dat door een wedstrijd als deze de mensen meer gaan nadenken.' 'Het gaat de goede kant uit, denk ik,' zegt Tijjani Babangida bedachtzaam. 'De laatste tijd zijn er weinig incidenten geweest. Dat zal onder meer te maken hebben met allerlei acties die plaats hebben gevonden.' 'Neem zo'n actie als "Als racisme wint, verliest de sport" met deelname van Frank Rijkaard, Danny Blind en Kiki Musampa,' vult Ronald de Boer aan. 'Zo'n actie heeft een behoorlijke impact en kennelijk is het nog steeds nodig binnen de samenleving. Maar als ik het op voetbal betrek, ik heb nog nooit meegemaakt dat er binnen een team racisme speelt. Voetballers kunnen altijd goed met elkaar overweg. En voetbalhumor is overal gelijk, of je nu zwart, wit, donker, geel of groen bent.' Grinnikend: 'Wat ik heb gemerkt en meegemaakt bij Ajax? De donkere spelers hebben meer moeite met het op tijd komen dan de blanke. Maar dat weet je en daar leer je ook mee omgaan. Wij zijn misschien wat stipter. Zij hebben meer emoties, anderen zijn misschien weer bedrijviger. Maar zolang iedereen elkaar waardeert en respecteert, is er niets aan de hand.'

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 227