temperatuur werkelijk weer ietsje hoger? De lente rammelt aan de deur. Sjaak Wolfs gaat langs bij Maria, de wasvrouw. Het is een mooi koppel, Sjakie en Maria. De taalbarrière wordt geslecht door wederzijds begrip en gebarentaal. Mario knort voorbij op zijn driewieler. Zo'n oud scootermobiel met een laadbakje waarin hij voetbalmateriaal vervoert. Trots wijst Mario naar de hemel. Prachtig weer hè, ah Italia, che bella! Niemand zal het ontkennen, al zorgen de zweetdruppels in de ogen van de voetballers voor wat minder oog voor de prachtige omgeving. Ajax-ambassadeur en erelid André Kraan en dokter Bakker hebben een fijn plaatsje in de zon gevonden om de voetballers te zien lijden. Zaterdagmiddag is vrij. Na het middageten staat er een uurtje rust op het programma waarna de bus klaar staat voor een sightseeing-trip naar Rome, de stad der steden. Voetballers bereizen de gehele globe maar van waar ze nu eigenlijk zijn geweest, weten ze naderhand niet zoveel. Luchthavens, hotels en stadions. Zeker voor grote wedstrijden komt er van het opsnuiven van cultuur of sociaal leven niets. De voetballers weten dat zij in Wenen, Zürich, Tokio, Boedapest of Londen zijn gweest. Of in Rome. Maar wat die steden te bieden hadden en hebben, dat weten ze niet. Wat Rome betreft komt daar verandering in. AS Roma heeft een begeleider geregeld die als gids niet zoveel te vertellen heeft. Gelukkig is de perschef vaker in Rome geweest, zodat de rondrit niet zonder informatie plaatsvindt. We stoppen bij het Colosseum waar de Ajacieden door de talrijke toeristen als gladiatoren worden onthaald. Handtekeningen, foto's, handtekeningen. Rome Italië voetbalgek. Italianen leven van brood en voetbal, zegt de gids. Het is waar. De rit wordt vervolgd en er via het Circo Massimo en het Monumento Vittorio Emanuele II wordt de Trevi- fontijn bereikt. Nieuwe adoratie en uiteraard de onvermijdelijke polaroid met de groepsfoto. Het laatste stuk puur cultuur van deze dag is het bezoek aan het Pantheon. Daarna gaan de spelers huns weegs naar de winkelstraten (nog even kijken bij de Spaanse trappen) terwijl de technische staf per bus naar de Sixtijnse kapel gaat. De prijs voor de meest popualire Ajacied gaat naar Jari Litmanen. Volgens de sportkranten is Roma hevig geïnteresseerd in de nummer tien van Ajax. Waar hij gaat of staat, overal wordt Jari herkend en wordt zijn naam geroepen. 'Jari, kom naar Roma! Jari, we verwachten je! Jari, je bent een kampioen!' In Amsterdam kan de Ajacied rustiger over straat dan hier in de eeuwige stad. Om half acht is er rendez-vous voor de terugreis naar La Borghesiana. Sommige spelers hebben flink inkopen gedaan en de tassen bevestigen dat Dolce Gabbana een zeer gewild kledingmerk is. Op de terugweg door donker Italië schudden Ronald, Fred, Frank en Richard de kaarten. La Borghesiana wacht als een thuis en kok Gaetano heeft een dampende schotel spaghetti op tafel staan. Zondag 9 februari Hoewel zondag wedstrijddag is, wordt er 's morgens getraind. De triangolare begint pas om half acht en dus kan Louis van Gaal zijn trainingsfundament verstevigen. Het gaat goed met Arnold Scholten, die met een lichte blessure is meegereisd. Hij doet loopwerk met Ed de Vink en is daarna in het krachtcentrum te vinden. Van

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 219