en waar Juventus zich vorig jaar prepareerde op de Champions- Leaguefinale tegen... Ach, vergeten. Trainer van Lodigiani, zoals de club kortweg heet, is Maurizio Viscidi. Simpaticozéér geïnteresseerd in alles wat voetbal is en Ajax in het bijzonder. Hij heeft een studie van Ajax gemaakt, was jeugdtrainer van AC Milan toen die club in één seizoen drie keer tegen Ajax speelde. Van Trainer Capello moest hij met zijn juniorenelftal als sparringpartner optreden tegen het eerste elftal van Milan en voetballen in de Ajax-stijl. De aanvallende varianten van Ajax kent hij. Maar, vraagt hij hongerig naar kennis, hoe zit dat defensief? Daar is hij niet uit. Hoe speelt Ajax het klaar om een grote ruimte met slechts drie verdedigers te bewaken? De kleedkamers, de opslagruimten, het washok, de burelen en het krachtcentrum van de club liggen een plateau lager dan het hotel. Mario is de Sjaak Wolfs van Lodigiani en hij wordt geholpen door, hoe kan het anders, Maria, die het wasgedeelte beheert. Zonlicht op hun wegen. Het werken is aangenaam onder de Romeinse zon die alles vrolijk tint. Op het veld worden de oefenvormen tot in den treure uitgevoerd. Keepers vallen, spelers passen en schieten, trainers bassen hun stemgeluid over het veld. En Viscidi en zijn collega trainers van Lodigiani kijken toe en noteren. Het middageten wordt gevolgd door een welverdiende siësta en om vier uur staat trainingssessie nummer twee op het programma. De Nederlandse kranten (de onvermijdelijke Telegraaf en het even onvermijdelijke AD) zijn gearriveerd maar blijken periodieken van een dag eerder te zijn. De dorst naar nieuws over bijvoorbeeld de 'WCS-affaire' wordt niet gelest. De ontwikkelingen tussen WCS- voorzitter Van Seggelen en het duo Sigi Lens/Peter Gerards heeft de volle aandacht, al wordt er opvallend weinig geoordeeld, laat staan veroordeeld. Ronald, Fred, Frank en Richard nemen acte van de huidige situatie maar laten zich hun kaartplezier er niet door ontnemen. Na de tweede training en een eenvoudige doch voedzame maaltijd slaat de klok van nachtrust alweer. Er is veel voetbal op televisie, zoals altijd in Italië. Dan valt de slaap over de ogen. Morgen weer een dag, een trainingsdag. Zaterdag 8 februari De telefoon gaat. Maar er is niemand aan de lijn. Verwarring en dan, besef. Het is de wekdienst van het hotel. Een blik op de klok vertelt dat het negen uur is. De weelde van het late opstaan wordt in evenwicht gebracht door het late tijdstip van slapen gaan. De technische staf zat tot laat te keuvelen en soms te discussiëren aan een tafel bij de bar. De samenstelling van het gezelschap week wat af van de gewoonlijke formatie. Louis van Gaal, André Kraan, Gerard van der Lem, Bob Haarms, Pim van Dord, David Endt, Sjaak Wolfs en Frans Hoek horen tot de vaste klanten. Dokter Fred Bakker vervangt Piet Bon als clubarts tijdens deze reis, Ed de Vink is sinds kort toegevoegd aan de medische staf rond het eerste elftal. Hij vormt met Pim van Dord de afdeling fysiotherapie. Laszlo Jambor ontbreekt. De fysioloog is in Amsterdam gebleven om daar de gekwetste achterblijvers te helpen met hun herstel. De gespreksonderwerpen variëren maar hebben steeds een hoog sociaal karakter en zijn geanimeerd. En dan kan het laat worden... Opnieuw een zee van licht over La Borghesiana. Is het schijn, of is de

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 217