Romaneske reis Reportage door David Endt Vorig seizoen begon Ajax de hervatting na de winterpauze met een trainingskamp in Israel. Dit jaar werden er twee stageplaatsen bezocht. Een was in Spanje, de volgende pleisterplaats in de zo belangrijke aanloop naar het tweede gedeelte van de PTT Telecompetitie lag in Rome. Via een met polaroidcamera gewapende speciale verslaggever meldt Ajax Magazine hoe de romaneske reis verliep. Ajax was al 'op trainingskamp' geweest. In Spanje, waar het fundament voor de tweede helft van het seizoen werd gelegd. Niet door een vooral intensieve training maar, in tegenstelling tot voorgaande jaren, door een wat gedoseerdere aanpak. Spanje was goed bevallen. Er was fijn getraind, de sfeer was goed, het klikte en de wedstrijd tegen Valencia was niet alleen gewonnen, maar gaf ook nog eens reden voor licht optimisme. Het milde klimaat op het Iberisch schiereiland stond in contrast met de kilte van Nederland. De strengheid van de Elfstedenwinter was weliswaar afgenomen, maar werkelijk fijn trainingsweer was het nu ook weer niet. Hoewel het trainingsveld naast de Arena verwarmd was en de grasmat goed bespeelbaar, werd er gedacht aan een tweede trainingsstage. Er lag een aanbod uit Italië, uit Rome, van Roma. De rood gele hoofdstadclub bood een wedstrijd aan en een ritiro, een trainingskamp. Na enig faxiaal geharrewar (Waar wordt het kamp belegd? Tegen wie wordt er gespeeld? Hoe lang duurt het trainingskamp?) was men eruit. Ajax zou op donderdag 6 februari naar Rome reizen en op maandag 10 februari naar Nederland terugkomen. Als legerplaats was het Centro Sportivo La Borghesiana bepaald en op zondag 5 februari zou Ajax deelnemen aan een zogenaamd triangolare, een driehoekstoernooi. Gastheer Roma, het Duitse Borussia Mönchengladbach en Ajax zouden ieder drie kwartier tegen elkaar spelen in het immense Olympisch stadion van Rome. Nog een paar faxen eroverheen en de zaak was bevestigd. Donderdag 6 februari Zakken en kisten zijn gepakt, de bus staat klaar en de reis kan beginnen. Het is routinewerk. De rit naar Schiphol, het inchecken, de bijkans verveelde slentergang langs de taxfree-winkels. Hier een handtekening, daar op de foto met een Japanse toerist die de Ajacieden nog herkent van de Toyota Cup, vijftien maanden geleden in Tokio. Omdat het trainingskamp is verzorgd door AS Roma, vliegt Ajax deze keer niet met eigen sponsor Martinair maar met Alitalia. Het vertrek is een beetje verlaat en de voetballers hangen wachtend bij de balie. Het kwartet Frank en Ronald de Boer, Richard Witschge en Fred Grim brengt de loze kwartiertjes kaartend door. Tweeëneenhalf uur vliegen naar Roma Fiumicino en Italië opent zijn poorten, waarachter een hemel van azuur en een aangename temperatuur schuilgaan. Ajax wordt verwelkomd door de wedstrijdmakelaar die intermediair is tussen Roma en Ajax. Hij is geen onbekende van de perschef van Ajax. In 1988 kruisten hun wegen elkaar al eens toen Ajax na de verloren Europa-Cupfinale tegen KV Mechelen vriendschappelijk speelde in en tegen Palermo. Een omhelzing. De man stelt zijn assistenten voor, Sandro en Massimo. Makelaars in de dop? De Ajacieden in hun trainingspakken vallen op tussen het reguliere reizigerspubliek en dat heeft zo zijn voordelen. Bij het passeren van de douane is een zwaai met de pas voldoende om vrije doorgang te krijgen. Dat geldt echter niet voor Tijjani Babangida. Die wordt er door een beambte in burger uitgepikt. Heeft hij een verblijfsvergunning? Heeft hij een visum? Italië honoreert het Schengen- accoord niet en dus heeft Baba een visum nodig. Een visum dat hij niet heeft. Wel zijn werkvergunning. De perschef, die al door door de douane is, wordt

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 214