Sleutelberg 'Een mooi huis in een grote tuin' heet het boek waarin Marcel van Hoof de geschiedenis optekent van de Meer. Het adres Middenweg 401 in de Watergraafsmeer is inmiddels opgeheven. Opgedoekt, ontmanteld, met de grond gelijkgemaakt. Wat van het oude Ajax-thuis rest is nog de tuin, een troosteloze vlakte, waarop binnenkorte nieuwe huizen zullen verrijzen. moest het worden, vond architect Jordanus (Daan*) Roodenburgh, anoniem Ajax 3, die begin jaren dertig dé opdracht kreeg een nieuw Ajax- önderkomen te ontwerpen. De vorm en leefsfeer waren yóor het latere erelid van de club mihstenS zo belangrijk als de voetbalfunctie van het stadion. Het 'huis- in-geti-tuin'-principe maakte het stadion Uniek in Europa. Het onderkomen moest voor zowel de club als de bezoekers gezellig zijn om in te vertoeven, ook op andere dan wedstrijddagen. Roodenburgh probeerde zoveel mogelijk bomen op het oude erf van de afgebroken hoeve Voorland te sparen. Een groene oprijlaan leidde naar het stadion en de twee voorvelden werden omringd met heggen. Op de hoeken van het bouwwerk plantte hij populieren. Ook binnen de muren werd het stadion gekenmerkt door Hollandse huiselijkheid. Op de overdekte tribune verschenen bloembakken met veelal wit-rode bloemen en tegen de lage muurtjes rond het speelveld liet de architect muurplanten met oranje-gele besjes groeien. Het Ajax- stadion zag er van binnen en zeker van buiten amper uit als een voetbalstadion. Op warme dagen, als de voordeuren van de sportzaal openstonden, had het stadion, met al die natuur eromheen, veel weg van een paviljoen waar men tot rust kon komen. Oog voor detail De 62-jarige geschiedenis van deze opmerkelijke sportaccommodatie en haar bewoners wordt in 'Een mooi huis in een grote tuin' met oog voor detail beschreven. Het resultaat is een caleidoscopische verzameling soms nutteloze maar daarom niet minder aangename

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 202