Een belangrijke ontmoeting: Morten Olsen maakt kennis met zijn toekomstige assistent Bobby Haarms. Foto: Yvonne Witte team tijdens het EK van 1984 in Frankrijk, het WK van 1986 in Mexico en het EK van 1988 in Duitsland. Met 102 interlands achter zijn naam is de 47-jarige Olsen Deens recordinternational. Na het WK in 1986 toonde ook Ajax belangstelling voor Olsen, de club waarmee hij zich altijd al een beetje identificeerde. Uiteindelijk koos de op dat moment 38- jarige Deen echter voor het Duitse FC Köln; met in zijn achterhoofd het idee om na zijn loopbaan als profvoetballer het hoogste trainersdiploma in Duitsland te behalen. Een diploma dat overigens ook in Nederland geldig is. IJzeren discipline Op zijn veertigste beëindigde de dynamische libero zijn carrière bij FC Köln om zoals verwacht de weg van het trainerschap in te slaan. In 1990 begon hij zijn trainersloopbaan bij het Deense Bröndby. Olsen leidde tot tweemaal toe zijn team naar het kampioenschap van Denemarken. Hij maakte tevens indruk in het UEFA-Cuptoernooi, waar hij de halve finale bereikte. Van zijn spelers eiste hij een ijzeren discipline, wat niet altijd in goede aarde viel. Een uitvloeisel van zijn professionalisme is dat Olsen bij de club de jeugdopleiding op poten zet. Maar na verscheidene nederlagen in het tweede seizoen werd het dienstverband van Olsen met Bröndby stopgezet. In april '93 keerde Olsen terug bij FC Köln om daar zijn geluk als trainer te beproeven. Hij redde de club van degradatie, maar weigerde pertinent 'Duits' te gaan spelen. Olsen is ervan overtuigd dat offensief spel uiteindelijk meer loont dan verdedigend. In Voetbal International zegt hij: 'Ik wil Foto: Louis van de Vuurst opbouw, verzorgd spel. Geen lukrake trappen en er het beste van hopen. Ik heb mijn visie en doe geen concessies.' De trainer leefde toen al in onmin met het bestuur van zijn club. En na verschillende tegenslagen in de competitie, waar FC Köln afzakte naar de voorlaatste plaats op de ranglijst, en een zware nederlaag in het bekertoernooi, moest Olsen ook bij FC Köln vertrekken. Met in totaal drieëneenhalf jaar ervaring als trainer op zak besloot Morten Olsen op dat moment te wachten tot er een club bij hem aanklopt die zijn visie deelt. Hij bleef met zijn vrouw Mireille in België wonen en kon vanuit zijn woonplaats Raeren de ontwikkelingen in Nederland, Duitsland en België goed volgen. Een aanbieding van Feyenoord wees hij van de hand, maar als een jaar later zijn favoriete club hem vraagt, kan Olsen niet weigeren.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 181